Kuressaare Kristlik Terviseklubi

Avaldatud 26.8.2001, autor Märt Pärna, allikas Meie Aeg

Terviseraja idee tuli sellest, et olen varem töötanud sporditöötajana. Käin talvel suusatamas ja suvel laagrites ning tegelen orienteerumisega. Ja siis hakkasin vaatama, et kus saaks Kuressaare linnas sporti teha. Mulle sattus kätte üks orienteerumiskaart, millel olid peal kõik väikesed metsarajad. Selle kaardi põhjal tegime 5-kilomeetrise ringi. Eesmärk oli ka linnarahvale midagi pakkuda. Nii see mõte alguse sai.

Ühel aastal otsustasime koguduse poolt linnarahvale suusamatka korraldada., see oli 1998. aastal, osavõtjaid oli üle 70. Sellel aastal tuli Veerpalu suusatamises hõbemedalile. Tema sugulased käisid ka siin osa võtmas, kaks perekonda Pärnust. Rajad olid erineva pikkusega, et ka lapsed saaksid osa võtta. Tookord toetas linnavalitsus meid ka rahaliselt. Kuna järgmisel aastal lund ei olnud, siis meile linnavalitsusest raha ei eraldatud, kuigi tegime taotluse. Siis mõtlesime, et seda rada tuleks maksimaalselt ära kasutada, et seal tuleks rohkem üritusi korraldada. Paar aastat hiljem sügisel korraldasimegi rattaralli. See oli kahel järjestikusel pühapäeval. Koolidevaheline võistlus oli eraldi, valla poolt oli parimale koolile rändkarikas välja pandud. Individuaalvõistlejatel olid ka omad auhinnad. Põhimõte on siiski selline, et tähtis ei ole mitte võit, vaid osavõtt. Tähtis on see, et rada oleks jõukohane kõigile, sellepärast on seal mitmeid võimalusi.

Siis ilmnes selline asi, et linnavalitsus ei saa kogudusi toetada. Maavalitsuse spordinõunik tegi siis ettepaneku, et tehke klubi ja nii me siis moodustasimegi eelmisel aastal Kuressaare Kristliku Terviseklubi. Praktiliselt kõik selle liikmed on koguduseliikmed. Meil on põhikiri nii koostatud, et me juhindume kristlikest tervisepõhimõtetest, mis on kirjas Piiblis, ja tervislike linnade liikumise põhimõtetest. Üritusi korraldades arvestame kristlikku hingamispäeva. Reede õhtust kuni laupäeva õhtuni korraldame üritusi, mis sobivad kokku Piibli vaimuga. Kes tahab klubi liikmeks astuda, peab neid asju aktsepteerima. Veel peavad klubi liikmed järgima karskluse põhimõtteid ja levitama kristlikku kirjandust.

Meie võistlustel ei ole tähtis mitte võistlusmoment, vaid jõukohasuse printsiibi järgi kõikide vanuserühmade kaasahaaramine. Sel eesmärgil korraldame tervisliku eluviisi päevi, tervisliku toidu valmistamise seminare, kristliku kirjanduse levitamist, kaalujälgimise kursust. Valmistame ka terviseradu, mis on meie klubi põhiüritus. Sellel aastal andis linnavalitsus meile neli ja pooltuhat krooni, omavalitsuselt saime neli tuhat krooni ja haigekassalt kolm tuhat krooni. See läheb peamiselt reklaamiks ja ettevalmistuseks. Osavõtjaid meil on ja meie töö läheb edukalt. Paljud asutused toetavad meid auhindadega. On loosiauhinnad ja võistlejate auhinnad. Jagame ka koguduse kirjandust ja väikseid broðüüre. Ürituse lõpetamise oleme alati kirikus teinud, kus õnnistame kohalolijaid ja palvetame.

Üritustel on kaasa löönud ka mitmed õpetajad. Kevadmatka ajal on rajal ka taimetundmise koht. Sel aastal oli üle kahekümne taime, parimatele määrajatele on auhinnad. Mitmed kehalise kasvatuse õpetajad on meiega koostööd teinud. Sel sügisel tahetakse seda üritust lülitada ka koolidevahelisse spordivõistlusse. Kui see läheb läbi, kasvab osavõtjate arv kahekordseks.
Oleme korraldajatele ja osavõtjatele diplomeid andnud. Sponsoritele on spetsiaalselt trükitud aukiri. Klubil on oma logo. Alati on reklaam raadios ja paneme üles ka müürilehti. Iga ürituse puhul saab iga osavõtja väikese kleepeka.

Olen kogenud ka seda, et osavõtjad on kiriku ja usu suhtes skeptilised. Kuid arvan, et pikapeale see jää siiski murdub. Õpetajad ei tahtnud alguses kirikusse lõpetamisele tulla. Kuigi me ei ole seda pikalt teinud, ei hakka seal jutlust pidama, aga oma tervisepõhimõtted loeme siiski ette. Oleme siis auhinnad koos tordiga koju viinud. Neil on väga hea meel olnud. Nii et suhted arenevad.

Kui mingist koolist on rohkem rahvast võistlusele tulnud, siis saab õpetaja eriauhinna. Tavaliselt on nii, et kui koolist on üks õpetaja tulnud, toob ta terve klassi kaasa.
Sügisel on tulemas rattaralli. Saaremaal on rattasõit väga populaarne, nii et osavõtjaid on päris palju oodata. Reklaami teeme voldikutega. Üks arvutifirma teeb meile selle tasuta värvitrükis. Muidu maksab see 1000 krooni. Kuna paljud käivad koolis rattaga., siis oleme leidnud hea mooduse reklaami tegemiseks. Iga sadula külge kinnitame kleepekaga reklaamvoldiku. Käime kõik koolid ja suured asutused nii läbi. Peale selle on ka müürilehed ja raadio. Kohalik televisioonimees Aare Laine lubas sel aastal kaameraga tulla, nii et see läheb ka televisiooni. Üks arvutiõpetaja võtab vastava aparaadiga pilte, nii et saab kohe Internetti panna.

See terviserada ja klubi on meie koguduse tegevus väljaspool kirikuseinu. Enne oli see vaid meie koguduse üritus, aga nüüdseks on arenenud klubi, mis on suunatud väljapoole. Kuid see on siiski adventkiriku üritus. Me tutvustame sellega ka kirikut. Koguduseliikmed on sellega kaasa tulnud, aitavad korraldada. Välist abi oleme väga vähe kasutanud.

Klubi liikmeks saavad need, kes aktsepteerivad karsklust, tervisepõhimõtteid ja hingamispäeva, viimane on meil põhikirjas eraldi välja toodud. See peab ka koguduse tööle kaasa aitama. Inimesed, kes käisid meil taimetoidu kursustel, on nüüd koguduse liikmed. Plaanisime teha ühe grupi, tuli kaks grupitäit inimesi. Järgmisel aastal tuleb jälle Soomest üks koguduse liige seda juhtima.
Üks asi veel, millega me oma eesmärke saavutada tahame, on alkoholist ja tubakast loobumise seminarid. Neid me praeguseks veel korraldada ei ole jõudnud.
Linnavalitsusega on meil head suhted. Kuressaare on ainuke Eesti linn, millel on tervisliku linna staatus, aga ühtegi terviseklubi ei olnud, me nüüd siis parandasime selle vea ära. Loodame, et see on koguduse vahend oma eesmärkide saavutamisel.

Jaga Facebookis
Loe seotud teemal
Veel samalt autorilt
Veel samast rubriigist
Rubriigid
RSS
Veel huvitavat