Puhkama läks Eesti vanim inimene

Avaldatud 10.6.2002, autor Lauri Beekmann, allikas Meie Aeg

2. juunil maeti Tartu Raadi kalmistule Aliide Pedraudse - senine Eestimaa vanim inimene, kes oli 59 aastat olnud Tartu adventkoguduse aktiivne liige.

“Ta oli väga aktiivne inimene, tubli laulukoorilaulja ning igal üritusel hea peakokk. Kus vaja, tegi lillepärgi,” ütles Aliide Pedraudse kohta Tartu Adventkoguduse pastor Tõnu Jugar.

1896. aastal sündinud 106-aastane õde Aliide ristiti Tartu Adventkoguduse liikmeks 1943. aastal. Adventkogudusse oli kuulunud juba ka tema ema, kuid ise tuli ta kogudusse siiski oma neljakümnendates eluaastates. II maailmasõja ajal suri ta poeg, kuid tütar oli oma emaga kuni surmani.

Elu ei olnud kaugeltki kerge. Oma aeg tuli veeta ka vangilaagris. Põhjus selleks oli üpris kummaline – nimelt tegi ta ilma loata kodus tööd. Tol ajal oli see keelatud.

Tartu adventkoguduse vanema Eduard Vari sõnul oli õde Aliide väga konkreetse sõnaga naine. “Kui tal midagi öelda oli, siis ta ikka ütles ka,” tuletas Vari meelde. Ometigi ei tähendanud see kunagi seda, et ta inimestega konflikti oleks läinud. “Ta oli väga suure huumorimeelega inimene ja kõike püüdis ta humoorikalt väljendada,” lisas Vari.

Õde Aliidet mäletatakse kui väga töökat ja abivalmit inimest. Tema oli alati see, kes matusteks pärgi valmistas. “Ja tegi siis kasvõi öö otsa, et õigeks ajaks valmis saada,” ütles Vari.

Viimased eluaastad oli ta haigevoodis elanud, kui oma sajandat sünnipäeva pidas Aliide Pedraudse koguduses koos oma õdede-vendadega. Siis oli ta välja otsinud vanad lauluraamatud ja noodid ning öelnud, et nüüd laulame nii kaua kui tahame. Keegi ei takista meid, olid tema sõnad kõlanud.

Aliide Pedraudse õde Iida on 101 aastane ja kuulub Tallinna adventkogudusse.
Jaga Facebookis
Veel samalt autorilt
Veel samast rubriigist
Rubriigid
RSS
Veel huvitavat