Jooahas (Issand päästab)

Avaldatud 3.7.2020, rubriik Päeva sõna

Kes ja millal? Jehu poeg; Iisraeli kuningas (819−804 eKr). Tahad rohkem teada? Loe: 2. Kuningate 13:1−9.

Mõtted tänaseks

Seda igapäevaste pühendushetkede raamatut kirjutades hämmastas mind fakt, kui palju Piibli nimesid algab tähega J. Põhjus on selles, et Piibli aegadel soovisid paljud vanemad anda oma lapsele nime, millesse oli kaasatud Jumala heebreakeelne nimi − YHWH. Nad soovisid väljendada oma tänulikkust vastsündinud lapse eest ja lootsid, et laps saab Jumala väes edukaks. Seetõttu on nende nimede osaks valitud sageli konsonandid sõnadest yodh ja heth, näiteks Joosafat. Meie lähim konsonant heebrea yodh’ile on J.

Traditsiooniliselt kristlikes maades olid minevikus paljudel lastel Piiblist pärit nimed. Paljudel roomakatoliku lastel − nii poistel kui ka tüdrukutel − oli üks sobivatest nimedest Maria. See on suures osas mineviku teema, kuid paljudele lastele antakse ikka veel nimi vanavanemate või teiste sugulaste järgi. Rohkem on moes kuulsate popstaaride, näitlejate või sportlaste nimed. Kuid need nimed on populaarsed ainult mõnda aega, kuni muutuvad moekaks teised nimed. Kõige populaarsemaid nimesid analüüsides on sellegipoolest üllatav avastada, kui paljudel neist on juured Piiblist.

Kõik inimesed Piibli aegadel, kelle nimesse oli kaasatud osa nimest YHWH, ei olnud jumalakartlikud. See käis kindlasti Jooahase kohta. Ja kõik poisid ja tüdrukud, kes tänapäeval Piibli nimega üles kasvad, ei lähe läbi elu koos Jumalaga. Kuid ükskõik missugune nimi on meile antud, me kõik võime kuuluda Jumala laiendatud perekonda, sest YHWH on meie Isa.

Minu palve

Taevane Isa, tänan Sind, et võin kanda Sinu nime, kuna olen üks Sinu lastest!

Jaga Facebookis