Artahsasta (ilmalikus ajaloos Artaxerxes; ’väljapaistva kuningriigi omanik’)

Avaldatud 6.2.2020, rubriik Päeva sõna

Kes ja millal? Kuningas Artaxerxes I Longimanus; saatis aastal 457 eKr Esra koos grupi pagendatutega tagasi Juudamaale, et alustada selle Juuda provintsi taastamist. Tahad rohkem teada? Loe: Esra 7:1−26.

Mõtted tänaseks

See, mida Artaxerxes oma seitsmendal valitsusaastal tegi, on oluline detail inimeste jaoks, keda huvitavad Piibli prohvetikuulutused, sest see on nende sõnul tihedalt seotud Taanieli prohvetikuulutusega seitsmekümnest aastanädalast (Taanieli 9:24−27). See prohvetlik periood viitab nende sõnul 490 aasta pikkusele perioodile, mis lõpevad Messia teenimistöö sündmuste ja surmaga. 490 aasta alguspunkti on mainitud Taanieli 9:25: „… alates sõna tulemisest Jeruusalemma taastamiseks …“ Selle „sõna“ andis välja Artaxerxes.

Seda arengut võimaldanud „sõna“ on kirjas, mille Artaxerxes Esrale andis (vt Esra 7). Esrale anti märkimisväärselt palju vabadust ja autoriteeti selleks ettevõtmiseks, mida ta juhtima pidi. Mis muutis kuninga nii heldeks? Kas see oli poliitilise kasulikkuse küsimus? Või oli muid ajendeid? Esra oli kindel, et kaalul on midagi enamat. Jumal oli otsustanud, et on saabunud aeg täita tõotus, et pagendus ei kesta igavesti. Seepärast ütles Esra: „Kiidetud olgu Issand, meie vanemate Jumal, kes pani kuningale südame peale Issanda koda Jeruusalemmas toredaks teha.“ (Esra 7:27) Esra jaoks ei olnud asjade selline areng õnnelik juhus. Ta teadis, et kulisside taga tegutses Jumal – nagu alati.

Minu palve

Kõikväeline Jumal, meile tunduvad paljud asjad olevat meie tegevuse tulemus või puhas õnn, aga ma tean, et Sina valitsed kõike. Tänan Sind selle eest!

Jaga Facebookis