Perekonna eest hoolitsemine

Avaldatud 9.8.2019, rubriik Päeva sõna

Austa lesknaisi, kes on tõeliselt lesed! Aga kui kellelgi lesknaisel on lapsi või lapselapsi, siis need õppigu esmalt ise kohtlema jumalakartlikult oma peret ja tänulikult tasuma, mis nad on võlgu oma vanematele; sest see on meelepärane Jumala silmis. Kui aga keegi omaste ja kõige lähedasemate eest ei hoolitse, siis see on salanud ära usu ja on halvem kui uskmatu. 1. Kiri Timoteosele 5:3−8

See on küll üsna karmilt öeldud! Kui me ei hoolitse oma abivajavate pereliikmete eest, siis salgame oma usku! Paulus ütleb, et oleme siis veel hullemad kui uskmatud!

Pea meeles, et see on kirjutatud varakristliku koguduse kontekstis, kus nad kõik pidasid end üheks perekonnaks ja jagasid kõike, mis neil oli. Kui sa loed ülejäänud peatükki, siis näed, et edasi räägitakse sellest, kuidas vanemad lesknaised, kes ei pea enam laste eest hoolitsema, saavad „tagasi anda“ nii, et tegutsevad kogudusega koos head tehes.

Pea meeles ka seda, et see ei tähenda pelgalt otseseid leski, kelle mees on surnud. Tänapäeval sobiksid sellesse kategooriasse lahutatud naised, üksikemad ja teised. Samuti üksikisad. Kõik, kellel on raskusi elu põhivajaduste täitmisel.

Kord kuulas üks noor naine kirikus meest väitmas, et meil ei olekski sotsiaalhoolekannet vaja, vaid kogudus ise peaks omade eest hoolitsema. Naine imestas vaikselt: „Kas ma peaksin siis püsti tõusma ja koguduses teatama probleemidest, mis mul on? See pole nii lihtne!“

Küsimus: kas me tunneme oma koguduse ja kogukonna (või isegi perekonna) liikmeid piisavalt hästi, et teada, kes vajab abi, ja kuidas on parim pakkuda abi vastavalt nende vajadustele ja isiksusele, ilma et see põhjustaks valu ja piinlikkustunnet? Kas me ei saaks välja mõelda mõnda meetodit, nagu oli Piibli järelnoppimise tava, kus vaesed said teha tööd ja säilitada eneseväärikuse, elades samas neid ümbritsevate jõukamate inimeste ülejääkidest?

Mõtle sellele.

Jumal, kes Sa näed, ava mu silmad! Aita mul meeles pidada, et heategevus (omakasupüüdmatu armastus) algab kodust! Aita mul teada, kuidas aidata inimest nii, et saaks eneseväärikuse säilitada! Ja aita mul lahkelt anda!

Jaga Facebookis