Charles Fitch – uus hoog

Avaldatud 10.4.2019, rubriik Päeva sõna

Otsekui hirv igatseb veeojade järele, nõnda igatseb mu hing sinu juurde, Jumal! Mu hing januneb Jumala järele, elava Jumala järele; millal ma tulen ja näen Jumala palet? Mu silmavesi on mulle leivaks ööd ja päevad. Psalmid 42:2−4

Kui Charles Fitch kuulis William Millerit jutlustamas, juhtus huvitav asi. Kolmekümne kolme aastane pastor ei võtnud teise tuleku õpetust vastu, kuid see sütitas teda. Milleri entusiasmi nähes soovis ka Fitchi sama entusiastlik olla. Nii jättis ta oma kodukoguduse ning hakkas ringi rändama. Ta pidas evangeelsete koosolekute seeriaid Uus-Inglismaal, New Yorgi osariigis ja koguni nii kaugel läänes kui Erie järv (mida peeti tol ajal üsna kaugeks lääneks).

Ent mõne aja pärast tundis Fitch, et on oma innukuse kaotanud. Ta ei suutnud tunnistada. Ta läks koju Massachusettsisse ning hakkas paastuma ja Jumala abi pärast palvetama. Ta janunes Jumala järele nagu psalmist ega olnud kindel, kuidas toime tulla.

Ühel detsembripäeval koputati tema uksele. Ukse taga seisis Josiah Litch. Kuidagi oli ta kuulnud Fitchist ja oli tulnud teda julgustama. Nad vestlesid mõnda aega ja Litch ütles siis: „Vend, sul on vaja kuulutatavasse sõnumisse lisada tõde Jeesuse tulekust.“

Fitch oli nõus taas sel teemal Piiblit uurima ning tõepoolest, see oligi nii! Ta leidis uue hoo ja hakkas taas jutlustama.

Peagi pärast seda meenusid talle Habakuki 2:2−3 sõnad: „Kirjuta üles nägemus ja tähenda selgesti lauakeste peale, et see, kes seda loeb, võiks lugeda soravalt. Sest nägemus ootab küll oma aega, aga ta ruttab lõpu poole ega peta. Kui ta viibib, siis oota teda, sest ta tuleb kindlasti ega kõhkle.“

Sellest „nägemuse sõnumist“ olid teised juba palju kirjutanud, kuid Fitchil oli teistsugune arusaam. Ta istus maha ja tegi prohvetikuulutuste diagrammi. Arvatakse, et tema tegi esimesed diagrammi, mida tema aja adventjutlustajad kasutasid. Osaliselt tänu Josiah Litchile, kes muutis tema meelt, et ta otsustas adventtõe vastu võtta.

Andide Andja, mul on hea meel, et Sa andsid oskusi nii neile, kel on visuaalsed võimed, kui ka sõnalist osavust jutlustajatele ja kirjutajatele. Jumala tõe teadasaamiseks on palju võimalusi. Aita mul leida oma annid ja neid Sinu heaks kasutada!

Jaga Facebookis