Jumala nime mõistmine

Avaldatud 11.1.2021, rubriik Päeva sõna

Ja Issand laskus alla pilve sees. Mooses astus seal tema juurde ja hüüdis Issanda nime. Ja Issand möödus tema eest ning hüüdis: „Issand, Issand on halastaja ja armuline Jumal, pika meelega ja rikas heldusest ning tõest, kes säilitab heldust tuhandeile, annab andeks ülekohtu ja üleastumised ning patu, aga kes siiski ei jäta süüdlast karistamata, vaid nuhtleb vanemate patud lastele ja lastelastele kolmanda ja neljanda põlveni!“ Siis Mooses kummardas kiiresti maani, heitis silmili maha. 2. Moosese 34:5−8

Olin just lõpetanud kõnelemise väikesel kogunemisel idarannikul, kui üks mees publiku hulgast tuli minu juurde, ilmselge sooviga innukalt midagi jagada. „Kas sa ikka mõistad, et me kõik oleme Jumala nime valesti hääldanud?“ küsis ta kõiketeadva naeratusega. Ta jätkas selgitamisega, et kui me ei tee seda õigesti, on sel kohutavad vaimulikud tagajärjed.

Mis sellest et tetragrammi (YHWH, neli tähte, mida kasutati Jumala nime tähistamiseks) hääldus on vanal ajal kaotsi läinud. Kuigi fakt on, et Piiblis kasutatakse Aabrahami Jumala kohta mitmeid nimesid, millest igaüks väljendab Jumala iseloomu võtmeaspekti. See mees oli sattunud ühte väikesesse gruppi, mis rõhutab, et Piibli küsimus Jumala nime suhtes taandub selle hääldamisele.

Kui aus olla, siis Jumala nime ümbritseb tõesti tüliküsimus, kuid see on palju-palju suurem kui nime hääldus. Vaatle hoolikalt Moosese kohtumist Jumalaga. 2. Moosese raamatu 33. peatükis palub Mooses, et ta saaks näha Jumala auhiilgust. Jumal lubas, et laseb oma ilu tema eest mööduda ning kuulutab Tema ees „Issanda nime“ (salm 19). 2. Moosese raamatu 34. peatükis peab Jumal oma lubadust.

Kas Ta annab Moosesele juhised hääldamiseks? Üldsegi mitte. Kui Jumal oma nime kuulutab, kirjeldab Ta oma iseloomu. Ta on halastaja, armuline, pika meelega, rikas heldusest ja tõest ning õiglane. Lutsifer ei pannud universumi Jumala nime valesti hääldama. Raske on uskuda, et nii tühine vaidlusküsimus oleks põhjustanud tema taevast väljaheitmise koos miljonite teiste inglitega.

Ei, Lutsifer pani meid kahtlema Jumala õiglases iseloomus. Tänapäevani kasutame sõna nimi kellegi iseloomu kujutamiseks, näiteks võib olla kellelgi „hea nimi“. Piiblis on rohkem kui kaheksasada tuhat sõna ja kogu selles hulgas ei anna Piibel meile hääldusjuhist. Miks? Sest see ei ole oluline teema.

Oluline on see, kas sa otsustad usaldada oma Loojat, uskuda, et Jumal on kõik, mida Ta on kunagi lubanud olla. Sellepärast on Jumala Sõna uurimine nii elutähtis: Ta on valmis oma nime samamoodi kuulutama nagu tuhandeid aastaid tagasi mäel.

Jaga Facebookis