Augustus (ladina keeles ’suursugune’)

Avaldatud 11.2.2020, rubriik Päeva sõna

Kes ja millal? Rooma keiser aastatel 27 eKr kuni 14 pKr. Tahad rohkem teada? Loe: Luuka 2:1.

Mõtted tänaseks

Kas keiser August on tegelikult Piibli tegelane? Seda võiks küsida, kuna tohutu suure Rooma impeeriumi keiser kuulub eeskätt antiikaja ilmaliku ajaloo alla. Kuid enamik Piibli lugejaid teab, et tema nime on Piiblis mainitud. Iga kord, kui loetakse jõuluevangeeliumi, meenutatakse meile teda: „Neil päevil sündis, et keiser Augustus andis käsu kirjutada üles kogu riigi rahvas.“ (Luuka 2:1) See üleskirjutamine pidi toimuma inimese päritolupaigas. Sellepärast reisis Maarja raseduse viimases staadiumis koos Joosepiga Petlemma, kus sündis Jeesus.

Augustus tahtis teada oma valduste seisukorda ja otsustas korraldada rahvaloenduse. Ta teadis, et see plaan tähendab märkimisväärseid ebamugavusi paljudele tema alamatele. Kuid on kaheldav, kas ta üldse kunagi teada sai, et seda rahvaloendust korraldades mängis ta peaosa kõigi aegade suurimas draamas: meie Päästja sünnis Petlemmas − täpselt nagu prohvetikuulutused ennustasid.

Isegi kõige mõjuvõimsamatel inimestel ei saa olla täielikku pilti kõigest, mis maailmas toimub ja sageli ei näe nad kunagi oma otsuste tagajärgi. Sellele vaatamata sobib see, mida nad teevad, mingil kombel Jumala kõikehõlmava plaaniga. Ta saavutab oma eesmärgi sageli inimeste plaanide kaudu ja neist hoolimata, selliste seaduste kaudu või neist hoolimata, mille annavad välja mõjuvõimsad valitsejad nagu Augustus, kuid ka selle kaudu või sellest hoolimata, mida sina ja mina teha otsustame.

Minu palve

Ma palun Sind, Issand, sobita see, mida täna ütlen või teen oma kõike­hõlmavasse inimkonna päästmise plaani!

Jaga Facebookis