Sõnakuulelik süda

Avaldatud 12.2.2019, rubriik Päeva sõna

„Anna seepärast oma sulasele sõnakuulelik süda, et ta võiks su rahvale kohut mõista ning vahet teha hea ja kurja vahel; sest kes suudaks muidu kohut mõista sellele sinu suurele rahvale?“ 1. Kuningate 3:9

Pärast neljakümne kahe aasta pikkust valitsusaega suri Taavet ja tema poeg Saalomon võttis tema koha. Kuningriik oli veel suurem, kui siis, mil Taavet selle rajas. Ta oli riiki ühendanud, vabastanud selle enamikust vaenlastest ning ehitanud üles pealinna Jeruusalemma. Saalomon teadis, et tal on vaja täita suurmehe koht.

Enne surma oli isa temaga südamest südamesse rääkinud: „Pea, mida Issand, su Jumal, on käskinud pidada, käies tema teedel, pidades tema määrusi, käske, seadlusi ja manitsusi, nõnda nagu Moosese Seaduses on kirjutatud, et sa võiksid targasti teha kõike, mida sa teed, ja kõikjal, kuhu sa pöördud.“ (1. Kuningate 2:3)

Kui siis Jumal ühel ööl unes ilmus ja küsis, mida Saalomon kõige enam soovib, oli Saalomon valmis vastama. „Ja nüüd, Issand, mu Jumal, sa oled tõstnud oma sulase kuningaks mu isa Taaveti asemele; aga mina olen nagu pisike poiss − ei mõista minna ega tulla. Ja su sulane on su rahva keskel, kelle sa oled ära valinud − suur rahvas, keda ei saa ära lugeda ega arvutada rohkuse pärast. Anna seepärast oma sulasele sõnakuulelik süda, et ta võiks su rahvale kohut mõista ning vahet teha hea ja kurja vahel; sest kes suudaks muidu kohut mõista sellele sinu suurele rahvale?“ (1. Kuningate 3:7−9)

Saalomon teadis, et tõelist rahu saab ainult otse Jumalalt. Ta ei olnud uhke ega kõrk ega arvanud, et suudab iseenesest rahvast arukalt ja hästi valitseda. Ta ei olnud isekas ega arvanud, et Jumal selles unenäos on nagu džinn lambist, valmis täitma iga tema ablast soovi. Ta palus tarkust või nagu Piiblis on öeldud – „sõnakuulelikku südant“, mis suudaks „vahet teha hea ja kurja vahel“.

Minu arust kõlab see suurepärase soovina ning me ei pea selle esitamiseks ootama Jumala ilmumist unenäos.

Saalomon läks veelgi rohkem kui tema isa Taavet kõrvale sellelt teelt, mille Jumal oli tema jaoks valmistanud. Tegelikult ei täitunud kunagi tõotus, et kui nad järgivad Teda, siis on Taavetil alati järeltulija troonil, sest nad ei järginud Teda!

Rahu ja tarkuse Allikas, ka mina soovin endale sõnakuulelikku südant. Ka mul on ülesandeid, mis on minu arust rohkem, kui ma suudan täita. Ka mina tunnen ennast nagu mõistmatu laps, kes ei oska teha seda, mida Sina tahad. Ja kindlasti on mul vaja vahet teha hea ja kurja vahel. Palun anna mulle, nagu Saalomonile, tark süda! Ja ma luban, et ma ei lähe maailma ebajumalate kummardamise teed ega oota tagasitulemisega vana eani!

Jaga Facebookis