Terve vaim ja keha

Avaldatud 12.12.2019, rubriik Päeva sõna

Nüüd, vennad, kutsun ma teid üles Jumala suure halastuse pärast tooma oma ihud Jumalale elavaks, pühaks ja meelepäraseks ohvriks; see olgu teie mõistlik jumalateenistus. Kiri roomlastele 12:1

Niisiis, kas te nüüd sööte või joote või teete midagi muud − tehke seda Jumala austamiseks! 1. Kiri korintlastele 10:31

Põhiline uskumus nr 22: „Kristlik ülalpidamine: samuti tähendab see, et kuna meie ihu on Püha Vaimu tempel, tuleb meil selle eest hoolitseda mõistlikult. Lisaks piisavale liikumisele ja puhkusele, tuleb meil süüa võimalikult tervislikku toitu ning hoiduda Piiblis nimetatud ebapuhastest (ebatervislikest) toitudest. Kuna alkohoolsed joogid, tubakas ning vastutustundetu ravimite ja narkootikumide kasutamine on meie ihule kahjulik, tuleb meil ka neist hoiduda. Selle asemel tuleb meil tegelda asjadega, mis viivad meie mõtted ja ihu Kristuse sõnakuulmise alla, kes soovib, et me oleksime terved, rõõmsad ja head.“

Üsna pikk tsitaat, aga mida siit välja jätta? Iga osake on oluline. Meie käitumine on definitsiooni järgi see, mida me teeme oma keha, käte, jalgade, suu ja ajuga. Kuidas saaksime teada, missugune on hea kristlik käitumine, veel vähem seda praktiseerida, kui meil ei ole terve vaim terves kehas?

Üle kõige peame tegutsema tasakaalu nimel. Kui sageli loobume me adventistidena sealihast, kuid vitsutame sea kombel kartulikrõpse? Kord ütles mulle üks adventarst: „Pane lauale klaas veini ja kauss jäätisega ning adventist jätab veini puutumata, kuid jäätis on tõenäoliselt sinu jaoks halvem.“ Mida??

Aga võib-olla toitume tervislikult, kuid oleme pool ööd üleval. Võib-olla magame hästi, kuid väldime füüsilist liikumist. Võib-olla ei mõtle me kunagi kasutada alkoholi või meelemürke, kuid tarbime mõõdutundetult valuvaigisteid või unerohtu.

Kõige hullem võimalus on, et me võime järgida kõiki tervisereegleid, mida teame, kuid hoiame endas muret või negatiivset mõttemustrit. Me oleme adventistid, kas mäletad? Me usume, et keha ja vaim on üks olevus. Me ei soovi ei hiiglaslikku, ületöötanud aju nõrgas kehas ega puhvi aetud keha, kus on nigel aju.

Tänu taevale, enesevalitsus ehk mõõdukus (mis on teine sõna tasakaalu kohta) on Vaimu vili! Kui me Teda palume, siis Ta kasvatab seda.

Elu Issand, hoia mind tasakaalus, tervikliku ja tervena! Kasvata minus oma vilja! Näita mulle, kuidas hoolitseda hästi oma keha ja vaimu eest ning hoia mind kõigi äärmuste eest! Ma olen Sinu oma, Sinu elav ohver. Talita minuga nii, nagu on Sinu tahe!

Jaga Facebookis