Koos töötamine

Avaldatud 13.8.2019, rubriik Päeva sõna

Ja Boas vastas ning ütles temale: „Küllap on mulle teada antud kõik, mida sa oma ämmale oled teinud pärast oma mehe surma, ja kuidas sa jätsid maha oma isa ja ema ja oma sünnimaa ja tulid rahva juurde, keda sa enne ei tundnud. Issand tasugu su tegu ja täielik palk tulgu sulle Issandalt, Iisraeli Jumalalt, kelle tiibade alla sa oled tulnud varjule!“ Ruti 2:11, 12

Viiendat käsku lähemalt uurides oleme leidnud kristlikke põhiväärtusi kõigi pereliikmete austamise, laste eest hoolitsemise ja koguni nõrkade eakate eest hoolitsemise kohta. Kuid on veel üks tavaline, igapäevane perekondliku austuse aspekt, mille näide on Ruti ja Noomi lugu.

Esiteks on see lugu abiellumise kaudu sugulaseks saanud inimestest. Meie ühiskonnas on suhet ämmade-äiadega sageli pigem pilgatud ja naeruvääristatud kui toodud ennastohverdava armastuse heaks eeskujuks, aga väga sageli on neis suhetes armastus, mida veresugulaste juures ei leidu.

Teiseks on see lugu, mis näitab, et paljud meie suhted ei ole niivõrd teise eest hoolitsemine, kuivõrd üksteise eest hoolitsemine.

Noomi pöördub pärast kümmet pikka aastat eemalviibimist kodumaale tagasi. Ta tunneb kombeid, tavasid, inimesi. Tema on see, kes annab Rutile nõu ja õpetust ning aitab võõral maal toime tulla.

Ilmselt oli Rutt üsna murelik ja oma loomupärasest keskkonnast väljas. (Kuidas üldse vilja koristada ilma viljakusjumalate poole palvetamata?) Ta teeb selle järgi, kuidas Noomi talle ütleb, isegi kui see tundub tõesti imelik (vt nt Ruti 4. peatükki). Tema, kes on noor ja tugev, läheb välja, et kahe eest tööd teha, ning toob sõna otseses mõttes igapäevase leiva koju.

Ja kuuldused sellest levivad. Kui Boas küsib, kes see noor naine on, räägib kohe keegi talle Rutist kõike. Kui Boas näeb Ruti jätkuvat ustavust ellujäämisülesande oma osas, kütkestab see teda ning lõpuks kõnetab ta Rutti imetluse ja lugupidamisega, nagu ülaltoodud salmis näha.

Meile ei ole vaja rääkida sellest, et kui Noomi ja Rutt saavad kohaliku jõuka maaomaniku pereliikmeteks, on nad edasi ustavad, teevad usinalt tööd, hoolitsevad teineteise ja teiste abi vajavate järelnoppijate eest, kes tulevad kõikjalt Boase põllule tööle, sest nad teavad, et seal on ohutu.

See on selline austamine, mis Jumalale meeldib!

Ustavate inimeste ustav Jumal, ka mina tahan olla ustav. Ma soovin näha, et olen mingis mõttes oma pere ellujäämise ja tervise jaoks sama oluline. Näita mulle, mida Sa soovid, et ma teeksin, ja aita mul seda teha!

Jaga Facebookis