Tõepoolest – ei mingit vahet!

Avaldatud 16.8.2019, rubriik Päeva sõna

Sest ta [Jeesus] tõusis meie ees nagu võsuke, otsekui juur põuasest maast. Ei olnud tal kuju ega ilu, et teda vaadata, ega olnud tal välimust, et teda ihaldada. Jesaja 53:2

Viimane pilk viienda käsu põhiväärtustele on kolmas diskrimineerimise vorm ehk diskrimineerimine välimuse alusel.

Sa tead küll, mida ma mõtlen – kõige ilusamad tüdrukud saavad tähelepanu koolis ja töö restoranis. Kõige tugevamad ja nägusamad mehed saavad stipendiumid, töökohad ja intervjuud. Ja kes siis otsustab seda, kes on ilus või nägus? Võiks ju arvata, et ilu on vaataja silmades. Varem oligi. Aga nüüd on selleks televisioon ja internet. Millal sa nägid viimati Facebooki lehte (või tegelikult peaaegu ükskõik missugust teist veebilehte) ilma lamedama kõhu reklaamita? Sul peavad olema täiuslik nahk ja täiuslikud juuksed – on mõningased lahkarvamused selles suhtes, kas juuksed peaksid olema lokkis või sirged. Kindlasti pead olema nii kõhn, et võiksid olla rahvusvahelise nälja vastu võitlemise organisatsiooni reklaamnägu!

See on naeruväärne! Ja kuigi sellele ei pöörata õiguslikku tähelepanu – ja ei saakski, sest see on liiga vabalt defineeritav −, mõjutab see miljonite inimeste igapäevaelu ning on sama vale nagu teised diskrimineerimise vormid, millest oleme rääkinud.

Prohvet Saamuel ei olnud selles suhtes immuunne. Ta arvas, et Iisai kõige vanem poeg – pikk ja nägus – on kindlasti kuningaks sobiv. Jumal ütles: „Sina näed, mis on väljaspool, aga mina vaatan südamesse.“

Piibli järgi ei olnud Jeesusel endal mingit erilist välimust. Võiks ju arvata, et maa peale tulnud Jumalana oleks Ta ilu musternäidis. Oligi, aga mitte välispidiselt.

Kui vaatame üksteist ja hindame inimese elu väärtuslikkust välimuse järgi, on asi halb. Veel halvem on see, kui vaatame peeglisse ning selle asemel, et näha Jumala loodud ja lunastatud last, näeme kedagi, kes pole piisavalt ilus, pikk, nägus või kõhn.

Kui sa vaatad inimesi, püüa näha hinge – seal asub tõeline ilu. Ja see võib sind üllatada.

Kogu ilu Jumal, aita mul uskuda, et Sinu silmis olen isegi mina kaunis! Kui ma suudan seda uskuda, siis aitab see ehk mul uskuda, et ka tema ja nemad ja isegi need teised seal − kõik on Sinu armastava pilgu jaoks ilusad.

Jaga Facebookis