Wheeler ja tema abiline

Avaldatud 18.4.2019, rubriik Päeva sõna

Olgu prohvetliku kuulutamise and, mida kasutatagu usu mõõtu mööda; olgu teenimine, mis toimugu teenimisametis; olgu keegi õpetaja, siis toimigu ta õpetajaametis; olgu keegi hingehoidja, siis toimigu ta hingehoidjaametis; kes teistele jagab, andku siira südamega; kes teist juhatab, olgu innukas; kes on hoolekandja, olgu oma ametis sõbralik. Kiri roomlastele 12:6−8

Nagu Joshua Himes, nii oli ka Frederick Wheeler seotud laagrikoosolekutega, mida mõnikord nimetati ka „salukoosolekuteks“. Wheeleri vanimalt pojalt on jäänud kirjeldus ühest koosolekust, mida peeti mitte väga palju enne oodatavat päeva, 22. oktoobrit. Põhiliselt on see kirjeldus samasugune, nagu oleme juba kuulnud − inimesed tulid kohale mitmesuguste vankritega, mõned isegi jalgsi lausa saja miili kauguselt, istekohad olid seatud puupakkude peale, jämedast riidest telgid olid tõmmatud vaiadena maasse löödud harulistele okstele, hobused olid koondunud farmi, kus koosolek toimus.

Ent George Wheeleri loos on üks täiendus ja see on tema ema rollist laagrikoosolekul. Ema ei saanud kunagi koosolekutel käia, kuigi ta võis mõnda neist kuulda, sest kõik toimus vabas õhus. Proua Wheeler (ja ka farmeri naine) „küpsetasid kogu aeg − nisuleiba, rukkileiba, maisileiba. Laagrilised maksid, kui neil oli raha, vastasel juhul oli see tasuta. Lähedal asuva farmi omanik müüs neile piima.“

See annab teistsuguse pildi. Oli inimesi − selliseid on alati −, kes nägid suurt vaeva praktiliste üksikasjadega sel ajal, kui teised tegelevad analüüsimise, diagrammide, jutlustamise ja õpetamisega. Jumal nägi kõiki ande, mida anti, ning Tema tunnustab neid, kes täitsid oma ülesandeid rõõmsa meelega ja Tema jaoks.

Kas oled kunagi viibinud laagrikoosolekul, kus need, kes ei jõudnud maksta, said toidu tasuta? Ma kahtlen, kas seal üldse oli selle kohta dokumente, mida täita tõestamaks, et oled piisavalt vaene. Seal lihtsalt oletati, et need, kes suudavad, maksavad, ja ülejäänu jäeti Jumala hooleks. Ei tea, kui teistmoodi oleks kõik, kui me võtaksime oma koguduses ja kodus sellist suhtumist tõsiselt.

Kui nüüd võrrelda Frederick Wheelerit ja tema naist – kumb andis Jumala töösse rohkem? Kas Jumal hindas ühe andi kõrgemalt kui teise oma?

Südamete Issand, Sa tead, kes on siiras ja kes mitte. Sa tead, mismoodi andsid need, kel ei olnud „hõbedat ega kulda“, samuti kogu oma omandi Sulle. Sina tead, kes maise varaga õnnistatutest aitavad vaikselt teisi ja kes mitte. Aita mul leida oma koht Sinu töös ja selles ustavalt püsida!

Jaga Facebookis