Igasuguse elu pühadus

Avaldatud 18.8.2019, rubriik Päeva sõna

Tema küll ei ole kaugel ühestki meist, sest tema sees meie elame ja liigume ja oleme, nagu ka mõned teie luuletajaist on öelnud: „Sest ka meie oleme tema sugu.“ Apostlite teod 17:27, 28

Ükskõik mida loodusteaduste tunnis räägitakse, elul on ainult üks allikas: Jumal. See on eriti huvitav kirjakoht. Paljud Uue Ajastu liikumise pooldajad või uuspaganad ütleksid, et nad usuvad sama: Jumal on kõiges. Jumal on kõik. See on tegelikult täiesti vastupidine sellele, mida tekstis öeldakse. Jumal ei ole kõiges, vaid kõik võlgneb oma eksistentsi Jumalale!

Sellel on suur vahe. Hinduistlik uskumus peab kogu elu pühaks ja õigusega. Kuid põhjendus on vildakas. Kui inimene teeb läbi lõputult taaskehastumisi ja võib sattuda tagasi putuka või lehmana, siis ma parem ei tapaks ühtki putukat ega lehma! Kui Jumal on kõigis asjades, kas ei peaks me siis puu poole palvetama, enne kui selle maha võtame ja sellest endale maja teeme?

Fundamentalistid, nii kristlased kui ka teised, vaidlevad sellele arusaamale vastu ja seda õigusega. Ka nende põhjendus on vildakas: Jumal on kõrgel ja kaugel. Ta pole üldse siin ja Ta on ligi ainult nendele, kes järgivad õigeid reegleid õiget moodi. Nii et võime karistamatult tappa, kasutada maad nagu omandit ja tappa need, kes meiega nõus ei ole, eriti siis, kui nad elavad teistsuguste reeglite järgi.

Siin, Apostlite tegude raamatus, tabab Paulus otse naelapea pihta ning selles tekstis oleme mõlema äärmuse eest hoitud. Me elame Temas. Ta „ei ole kaugel“. Ta hoolib. Järelikult on elu püha, mitte sellepärast, nagu võiksid kogemata jumala tappa, vaid sellepärast, et tapad midagi, millest Jumal hoolib.

Kristlane, kes paneb Jumala igal hetkel kesksele kohale, õpib hoolima sellest, millest hoolib Jumal, alates planeedist ja loomadest kuni kõigi inimesteni, kaasa arvatud haiged, surijad ja embrüod, mida Ta „koob emaihus“ (Psalmid 139:13). Otsused võivad olla erinevad, kuid nende põhjus on, et inimene püüab siiralt Jumalale heameelt valmistada ning armastada seda, mida armastab Tema. Ja kui teeme vigu, võime leida lohutust selle lähedal viibiva Jumala andestusest.

Jumal, kes Sa oled minu kohal, minu all, minu kõrval ja minu sees, näita mulle oma armastust! Ma igatsen näha nii, nagu näed Sina, armastada ja hoolida nii, nagu Sina armastad ja hoolid. Ma soovin näha elu püha annina, isegi kui see selles rikutud maailmas kena välja ei näe. Ma soovin tunda oma sisimas, et ma elan, armastan ja liigun Sinus – Sinu tahtes.

Jaga Facebookis