Eeli (Jumal on kõrge)

Avaldatud 19.3.2020, rubriik Päeva sõna

Kes ja millal? Preester ja kohtumõistja Siilo pühamus; umbes 1050 eKr. Tahad rohkem teada? Loe: 1. Saamueli 1−4; 1. Kuningate 2:27.

Mõtted tänaseks

Eeli on üks kõige traagilisemaid tegelaskujusid Piiblis. Eriti kehtib see tema elu lõpu kohta. 1. Saamueli 4:12−18 leiame ta istumas tee ääres pingil, linnavärava lähedal, ja ootamas uudiseid vilistite ja Iisraeli vahel toimuva lahingu kohta. Ta on nüüd peaaegu sada aastat vana, ülekaaluline ja peaaegu pime. Siis saab käskjalg vapustava uudisega: seaduselaegas ei tule Siilosse tagasi, sest vilistid võtsid selle röövsaagiks. Aga see pole veel kõik: tema kaks poega, Hofni ja Piinehas, said lahinguväljal surma. Emotsioonidest haaratult kukub Eeli maha ja sureb.

Tõenäoliselt oli Eeli mitmes suhtes hea inimene. Kuid tal oli vähemalt üks tohutu suur probleem. Tema pojad tegelesid üha enam sellega, mis oli täiesti vale. Piibel ei hoia sõnu kokku, kui ütleb nende kohta „kõlvatud“ (1. Saamueli 2:12). Juba see iseenesest oli halb, aga Eelil polnud lihtsalt julgust neid ohjeldada. Ta ei takistanud Hofnil ja Piinehasel pühamus teenida ja nii läksid asjad järjest hullemaks.

Eeli lugu õpetab, et me ei tohi iial lasta jätkuda asjadel, mis on täiesti valed. Me peaksime hoopis tegema kõik, mida suudame, et nendega tegeleda. Kui me seda ei tee, võib vallandunud sündmuste ahel tuua kaasa saatuslikud tagajärjed. Eeli sai palju hoiatusi, mida ta tähele ei pannud. Hoidku Issand meid sarnaseid vigu tegemast!

Minu palve

Aita mul, taevane Isa, seista vastu halbadele asjadele ja nii palju kui suudan, kurjusele minu ümber!

Jaga Facebookis