Vaimulik lühinägelikkus

Avaldatud 20.5.2017, rubriik Päeva sõna

Ja Jeesus rääkis neile ka tähendamissõna: „Ühe rikka mehe põllumaa oli hästi vilja kandnud. Ja ta arutas endamisi: „Mis ma pean tegema? Mul ei ole kohta, kuhu oma vilja koguda.“ Ja ta ütles: „Seda ma teen: ma lõhun maha oma aidad ja ehitan suuremad ning kogun sinna kõik oma vilja ja muu vara ning ütlen oma hingele: Hing, sul on tagavaraks palju vara mitmeks aastaks, puhka, söö, joo ja ole rõõmus!“ Aga Jumal ütles talle: „Sina arutu! Selsamal ööl nõutakse sinult su hing. Aga kellele jääb siis see, mis sa oled soetanud?“ Nõnda on lugu sellega, kes kogub tagavara iseenese jaoks, kuid ei ole rikas Jumalas.“ Luuka 12:16−21

Iseendaga vestlemine on võrreldamatu. Hea on selle lähenemisviisi juures, et viimaks oled leidnud kellegi, kes on sinuga nõus. Halb on see, et „te mõlemad“ võite eksida. Vestluses iseendaga pole ruumi reaalsuskontrolli jaoks. See põhineb lühinägelikkusel.

Jeesus on parim reaalsuskontrollija. Ta on parim optometrist ja silmaarst, kes saab parandada su silmanägemist.

Keegi on öelnud, et raha on nagu merevesi – mida enam jood, seda janusemaks muutud. Kahtlemata oli see nii selle mehe puhul, kes tänases kirjakohas iseendaga rääkis. Talle ei tulnud kordagi pähe, et ta võiks oma küllust jagada nendega, kellel oli temast kehvemini läinud. Teiste aitamine käis tema vaimsest maailmast kaarega mööda. Tõeliselt oluline oli hoolitseda iseenda eest. Ja see tähendas hankida aina enam ja enam ja enam, nii et ta sai ehitada üha suuremad ja paremad aidad, et ta võiks hankida ikka veel ja veel ja veel.

Ta ei näinud sellest maailmast kaugemale. Ja ta tegi oma plaanid vastavalt sellele. Selles suhtes oli ta tavaline inimene.

William Barclay jutustab loo noormehest, kes vestleb ühe vanema mehega. „Ma õpin ameti selgeks,“ ütles noorem. „Ja edasi?“ küsis vanem. „Ma teenin varanduse.“ „Ja edasi?“ „Ma arvan, et jään vanaks, lähen pensionile ja elan oma rahast.“ „Ja edasi?“ „Ilmselt üks päev ma suren.“ „Ja edasi?“ tuli küsimus, mis tabas noormeest valusalt. „Inimesele, kes ei pea meeles, et on olemas teine maailm, peab ühel päeval paratamatult osaks saama hirmuäratavatest vapustustest kõige karmim.“

Jeesus selgitas seda, kui määratles rumala rikka mehe tähendamissõna tausta selle juhtmotiiviga: „Vaadake ette ja hoiduge igasuguse ahnuse eest, sest külluseski ei olene kellegi elu sellest, mis tal on!“ (Lk 12:15) Siin on reaalsusprillid.

Proovi neid täna!

Jaga Facebookis