Meelevalla küsimus

Avaldatud 24.7.2017, rubriik Päeva sõna

Ja kui Jeesus oli pühakotta tulnud ja õpetas, astusid ülempreestrid ja rahva­vanemad tema juurde ja ütlesid: „Millise meelevallaga sa seda kõike teed? Ja kes on sulle andnud selle meelevalla?“ Aga Jeesus vastas neile: „Ka mina küsin teilt ühte asja. Kui te mulle seda ütlete, siis ütlen minagi teile, millise meelevallaga mina seda kõike teen. Kust oli Johannese ristimine: kas taevast või inimestest?“ Matteuse 21:23−25

Templi puhastamisel oli Jeesus esitanud juudi juhtide meelevallale väljakutse. Nüüd astusid nad Talle vastu.

Peame tähele panema, mida nad kahtluse alla ei seadnud. Esiteks ei vaidlustanud nad fakti, et Tal oli meelevald või et Ta oli teinud autoriteetseid asju. Kahtlemata oli Jeesus seda templi puhastamisel demonstreerinud. Teine asi, mille vastu Sanhedrini delegatsioon ei vaielnud, oli Jeesuse õigus templi puhastamisel. Nad teadsid, et olid lubanud templi õuedes asju, mis olid valed.

Teisalt ei saanud nad Jeesuse tegusid eirata. Lõppude lõpuks oli Ta käitunud ju nii, nagu oleks Tema templi Issand ja Tal oleks õigus teha kõike, mida Ta tegi. Sellega oli Ta võtnud endale nende eelisõigused. Järelikult oli neil põhjust Talle vastu seista. Keegi ei võinud salata nende õigust seada küsimuse alla Tema meelevalla allikat templi puhastamise toimingutes. Pealegi polnud Jeesusel ametlikku staatust. Sellest ka nende väljakutse. Kuid sellel oli konks. William Barclay ütleb: „Nad lootsid panna Jeesuse dilemma ette. Kui Ta ütleb, et tegutses oma meelevallaga, võivad nad Ta vahistada kui suurushullustuse küüsis viibiva isiku, enne kui Ta rohkem kahju teeb. Aga kui Ta ütleb, et tegutses Jumala meelevallaga, võivad nad Ta kinni võtta ilmselge jumalateotuse süüdistusega.“

Jeesus oli lõksust täiesti teadlik. Tema vastus seadis nemad dilemma ette, mis oli veelgi hullem. Vastuküsimus Ristija Johannese meelevalla kohta oli geniaalne. Nad ei saanud vastata, et Ristija Johannese meelevald oli Jumalalt, sest ta oli viidanud Jeesusele kui Jumala Tallele. Ent nad ei saanud öelda ka, et tema meelevald oli inimestelt, sest rahvas pidas Johannest prohvetiks.

Kaks teineteist välistavat äärmust jätsid ainsaks võimalikuks vastuseks „Meie ei tea“. Jeesus kostis, et kuna nemad olid Tema esitatud küsimusele vastamast keeldunud, andis see Talle õigus nende küsimust eirata (vt Mt 21:27).

Kristlastena võime palju õppida sellest, kuidas Jeesus vaidlustes käitus. Peame hoidma mõlemad silmad lahti Tema inspireeritud strateegia suhtes, kui Ta jätkab teekonda ristile.

Jaga Facebookis