Seruja (vaigulõhnaline)

Avaldatud 26.11.2020, rubriik Päeva sõna

Kes ja millal? Taaveti õde ja Joabi ema. Tahad rohkem teada? Loe: 2. Saamueli 17:25; 1. Aja 2:16.

Mõtted tänaseks

Iisail oli kaheksa poega, kuid ainult kaks tütart, Seruja ja Abigail. Tundub, et Iisai ja tema naine olid rõõmsad, kui neid lõpuks õnnistati ka kahe tütrega. Kas Seruja nimigi juba ei väljenda seda rõõmu?

Serujal ei ole Piibli narratiivis eriti olulist rolli. Sellegipoolest esineb tema nimi umbes 25 korda. Kõigil neil juhtudel on tema nimi seotud tema poegadega. Näiteks viidatakse talle mitmel korral kui Joabi emale. See on üsna märkimisväärne, sest tavaliselt viidatakse mehele kui oma isa pojale, keda mainitakse siis nime pidi, kuid mitte konkreetse ema pojale. Mis on Serujas nii erilist, et tema nimi on tema abikaasa omast tähtsam? Kas oli Seruja ehk perekonna kese?

Sageli öeldakse, et iga eduka mehe taga on tugev naine. See on midagi enamat kui vaid lihtsalt ütlus, sest selles on palju tõde. Aga samavõrd tõsi on ka, et vanemate − eriti ema − mõju on oma laste hilisemas edus otsustava tähtsusega. Joab oli tähtis ja edukas mees, nagu tema vend Abisaigi − Seruja teine poeg −, kes oli ülimalt julge (vt 1. Saamueli 26). Me ei tea, kas neil oli tugevate naiste tugi, kuid igal juhul oli neil tugev ema. Ja see on tõenäoliselt põhjus, miks Serujat ei unustatud.

Minu palve

Tänan Sind, kõigeväeline Jumal, abikaasa ja vanemate − eriti ema − eest, kellel on väga oluline roll selles, kes ma olen!

Jaga Facebookis