Kiljon (raiskav)

Avaldatud 2.8.2020, rubriik Päeva sõna

Kes ja millal? Elimeleki ja Noomi poeg; moablanna Opra abikaasa. Tahad rohkem teada? Loe: Ruti 1:1−5; 4:9.

Mõtted tänaseks

Kui mõistlik oli Elimelekil ja Noomil kolida poegade Mahloni ja Kijloniga Moabimaale siis, kui selles piirkonnas, kus nad elasid (Petlemma lähedal), puhkes näljahäda? Kas nad ei teadnud, et moabiidid olid kõige hullemad ebajumalateenijad? Kas nad olid unustanud Jumala korduvad juhised, et Tema rahvas peab hoidma eemale kohtadest, kus kummardatakse teisi jumalaid, sageli kõige alandavamate ebamoraalsete kommetega? Veel enam, kas Elimelek ja Noomi ei näinud ette ohte, millega nad koos oma poegadega silmitsi seisavad? Moabi ebajumalad võisid olla puust ja kivist, kuid Mahlon ja Kiljon mitte. Juhtus see, mis pidi juhtuma − kaks noormeest leidsid Moabi tüdrukud, kes neile meeldima hakkasid.

Kas see õnnetus, mis neid aastate pärast tabas, oli Jumala karistus nende ebamõistlik otsuse pärast kolida Moabimaale, hoolimata kõigist kiusatustest ja vaimulikest ohtudest, mis neid seal ootasid? Kahtlemata arvasid mõned inimesed nende kodumaal nii, kui nad kuulsid, et kõik, mis sellest perekonnast alles on jäänud, on kolm lesknaist. Olen lugenud Noomi ja tema pere saatuse kohta internetist jutlusi, mis on täis hukkamõistu. Kahtlemata oli oodata Jumala kohtumõistmist, kui Elimelek oli otsustanud moabiitide keskel elada. Aga mitte kusagil Ruti raamatus ei leia me vihjet sellisele hukkamõistule. Ja kui üldse on midagi hukka mõista, on see selline asi, mille võime julgelt Jumala hooleks jätta.

Minu palve

Tänan Sind, Issand, et Sina oled see, kes inimeste üle kohut mõistab! Anna mulle taipu jätta inimeste üle kohtumõistmine Sinu hooleks!

Jaga Facebookis