Tema põhiolemus

Avaldatud 10.11.2023, rubriik Päeva sõna

„Mina olen selleks sündinud ja selleks tulnud maailma, et ma annaksin tunnistust tõe kohta. Igaüks, kes on tõe seest, kuuleb minu häält.“ Pilaatus küsis temalt: „Mis on tõde?“ Johannese 18:37, 38

Kui otsid sõna „tõde“ tähendust, leiad sellised kirjeldused nagu tegelikkus, fakt, tõesus; kõrvaltähendused nagu õigus ja otsekohesus ning isegi sõna nagu „Jumal“* määratlused. Kui Jeesus seisis pilaatuse ees, siis „Pilaatus küsis temalt: „Mis on tõde?““ (Johannese 18:38) Ta esitas selle küsimuse kohe pärast seda, kui Jeesus oli teatanud, et Ta oli tulnud tõe kohta tunnistust andma!

Me kõik tahame teada, mis on „tõde“, eriti siis, kui oleme oma elus silmitsi pöördeliste ja ebakindlate hetkedega. Johannes kasutab oma evangeeliumis sõnu „tõde“ ja „tõeline“ nelikümmend seitse korda (inglise keeles), mida on rohkem kui üheski teises Uue Testamendi raamatus. Johannes kirjeldab tõde algusest peale, kui Jeesuse põhiolemust: „täis armu ja tõde“ (Johannese 1:14); „arm ja tõde on aga tulnud Jeesuse Kristuse kaudu“ (salm 17). Seevastu kuradit kirjeldatakse kui suurimat valetajat: „Temas ei ole tõde. Kui ta räägib valet, siis ta räägib enda oma, sest ta on valetaja ja valede isa.“ (Johannese 8:44) Saatan, Jumala vastane, on rääkinud valet algusest peale, juba siis, kui ta ahvatles inimesi Eedeni aias (1. Moosese 3). Ta valetas Aadamale ja Eevale, et neid ei taba sõnakuulmatuse ebasoodsad tagajärjed. Me kõik teame, mis sellest välja tuli! Kui tal ei õnnestu ahvatleda meid selles suunas, valetab ta meile, et oleme võimelised päästet oma heade tegudega / põlvnemisega ära teenima, või räägib meile, et oleme liiga kaugele läinud ja meiesugustele pole enam mingit lunastust. Jeesus tutvustas end kui Tõde: „Mina olen tee ja tõde ja elu. Ükski ei saa minna Isa juurde muidu kui minu kaudu.“ (Johannese 14:6) Päästmiseks pole ühtki muud võimalust kui ainult Jeesuse kaudu, sest Tema on Tõde ja Temas pole valet. Ta ütles: „Tunnetate tõde, ja tõde vabastab teid … Kui nüüd Poeg teid vabastab, siis olete tõepoolest vabad.“ (Johannese 8:32−36). Tema on ülim tõe Hääl ja sa võid Teda usaldada: Tema ohvrit sinu eest, Tema tõotusi, Tema Sõna, Tema päästet, Tema vabadust ja Tema igavest elu. Sest Tõde on see, kes Ta on.
Minu vastus:
* Merriam-Webster, märksõna „Truth (n.)“, vaadatud 17.04.2019, https://www.merriam-webster.com/dictionary/truth. 

Jaga Facebookis