Et nad ei unustaks

Avaldatud 13.10.2021, rubriik Päeva sõna

Ei sünni kuningail, Lemuel, ei sünni kuningail juua veini ega vürstidel himustada vägijooki, et nad juues ei unustaks seadust ega väänaks kõigi vaeste õigust. Õpetussõnad 31:4, 5

Palju aastaid tagasi sain parkimistrahvi, mille kohta uskusin, et suudan selle kohtus edukalt vaidlustada. Mu naisel oli alanud sünnitus, kui mind ei olnud linnas, aga õnneks oli tol hetkel kodus minu ema, kes ta siis haiglasse sõidutas. Kui patsient oli maha pandud, parkis ema auto tänava äärde, otse parkimist keelava sildi alla. Puuoksad varjasid osaliselt märki.

Kui kohtus oma järjekorda ootasin, kuulsin üht õpetajat oma süüd tunnistamas, ent palumas halastust oma trahvi pärast; ta oli oodanud õpilaste tagasitulekut raamatukogust, kui tasutud parkimisaeg otsa sai. Kohtunik tühistas tema kohtuasja. „Kui tore!“ mõtlesin ma. „See on halastav ja arusaaja mees. Kui ta laseb sel õpetajal minna, peab ta ilmutama halastust sünnitava naise suhtes!“

Kui tuli minu kord kohtuniku ette astuda, võtsin sama hoiaku nagu oli enne mind olnud õpetajal. „Ma tean, et auto oli valesti pargitud,“ selgitasin ma, „aga mu naine hakkas sünnitama ja mind polnud linnas. Mu ema viis ta haiglasse ja tegi kiirustades vea.“ Kohtunik vaatas mulle minut aega otsa ja otsustas siis, et olen süüdi. Ma ei suutnud seda uskuda: minu juhtum oli ju pakilisem, aga ometi pidin kogu trahvi maksma!

Tema kaitseks võin öelda, et auto oli tõesti valesti pargitud, aga paratamatult kahtlen kohtuniku arusaamises tol päeval. Kas ta ikka mõtles selgelt?

Kõigist inimestest just kristlased peaksid püüdma olla teiste kohtlemisel õiglased ja erapooletud. Õpetussõnade autor hoiatab Lemueli, et see hoiduks alkoholist, kuna ta ei või lubada, et saaks rikutud tema otsustusvõime ja halastus viletsate suhtes. Kuningate ja preestritena, kes valitsevad koos Kristusega, võlgneme me endale − ja ka kaasinimestele − selle, et hoiame oma mõtlemise võimalikult teravana, eriti maailmas, mida kirjeldatakse kui Paabeli veinist joobnut. See on lihtsalt veel üks hea põhjus hoiduda kõigest, mis rikub meie suutlikkust olla õiglane ja halastav ning esitada maailmale Jumala iseloomu. Ideaal on see, kui inimesed meiega suheldes jõuavad teadmisele, et Jumal on kõik see, mida Ta kunagi on väitnud end olevat.

Jaga Facebookis