Toimetamise vaev

Avaldatud 15.10.2021, rubriik Päeva sõna

Sest sina valmistasid mu neerud ja kudusid mind mu ema ihus.

Ma tänan sind, et olen nii kardetavalt imeliselt loodud.

Imelised on sinu teod, seda tunneb mu hing hästi. Psalmid 139:13, 14

Võib-olla üks kõige masendavamaid kogemusi, mis kirjanikul võib olla, on see, mis juhtub tema teosega ambitsioonika toimetaja käes. Hea toimetaja on kirjastusprotsessis oluline etapp, sest isegi parim kirjanik teeb palju vigu. See, mis on autorile selge, ei ole alati lugejale selge, ning õige toimetaja toob teosesse selguse, mida ilma temaga ei eksisteeriks.

Kuid ambitsioonikas toimetaja − see, kes tunneb vajadust lisada teosele oma vaatepunkt või sisu või eemaldada osad, mis võivad olla teema jaoks võtmetähtsusega, kuid toimetaja nii ei arva − võib olla masendav kogemus. Vale isiku käes võib olla trükist tulnu pelgalt ähmane vari autori esialgsest kavatsusest.

Kujuta ette, missugust masendust peab tundma Jumal, kui Ta näeb, mismoodi on patt ja vastuhakk Tema loodut toimetanud. See, mis kunagi oli Tema tahte täiuslik väljendus, on saanud pelgalt algse varjuks. Me võime oma maailmas ikka veel leida tõendeid Meisterdisaineri plaanist, kuid ilmselgelt on see alla käinud. Jumala näo järgi loodud inimesed vaevlevad nüüd mandumise ja haiguste käes ning et asi oleks hullem, on Saatan − langenud „toimetaja“, kes nõuab seda maailma endale − veennud meid oma kannatustes Jumalat süüdistama.

Mis Jumal see on kes annab lastele vähi? On tavaline arvamus interneti diskussioonides. Skeptikud tõstatavad selle küsimus, üritades kristlikku usku halba valgusse seada. See tuleneb traagilisest arusaamise puudumisest ning arvamusest, et purunenud maailm, kus me praegu elame, on alati selline olnud.

Kuid hoolimata meie katkisest seisukorrast on inimkeha ikkagi imeasi. Arstid ütlevad, et nad ei tee tegelikult kedagi terveks; nad loovad lihtsalt tingimused, mis soodustavad keha loomulikku võimet ennast tervendada. Ja suhtes Kristusega on võimalik isegi siinpool Kristuse tagasitulekut võita tagasi midagi Looja algsest plaanist. Hoolimata vigadest, mille patt on meile toonud, võime ikkagi näha, et oleme kardetavalt imeliselt loodud.

Jaga Facebookis