Õnnestunud teekond

Avaldatud 15.11.2021, rubriik Päeva sõna

„Ärgu lahkugu see Seaduse raamat sinu suust, vaid mõtle sellele päeval ja öösel, et sa peaksid hoolsasti kõike, mis sinna on kirjutatud, sest siis õnnestub su teekond ja siis on sul kordaminek! Eks ole mina sind käskinud: Ole vahva ja tugev! Ära kohku ja ära karda, sest Issand, su Jumal, on sinuga kõikjal, kuhu sa lähed!“ Joosua 1:8, 9

Ameerika vabariigi algusaastail oli poliitilisel väljakul terve hulk olulisi „jalgpalle“, kaasa arvatud valitsuse plaan võtta laenu ja vastsündinud riigi pealinna asukoht. Kuigi need võisid paista pisikesed probleemid, ähvardasid tulised debatid neil teemadel vastse vabariigi kaheks rebida. Mõlemad probleemid mõistagi lahendati, kuid oli üks suurem ja palju olulisem probleem, mis jäi piinlikul kombel lahendamata − orjapidamine.

1790. aastal esitati kongressile paljude häältega palvekirju orjapidamise kaotamise poolt, kaasa arvatud kveekerite delegatsioonid ja Pennsylvania orjanduse kaotamise ühing, kelle palvekirjadele oli alla kirjutanud nii tähtis isik nagu Benjamin Franklin. Paljude osariikide põhiseadused sisaldasid samuti orjapidamise keeldu.

Traagilisel kombel jäi see probleem põhimõtteliselt puudutamata veel ligi seitsmekümneks aastaks, kuni kodusõda sellega tegelema sundis. Kongressi liikmed teadsid, et orjapidamine on iseseisvusdeklaratsiooniga vastuolus, sest selles väideti, et kõik inimesed on loodud võrdsena ja kõigil on õigus vabadusele. Kuid piisav arv neist teadis, et orjapidamise käsilevõtmine 1790. aastal oleks olnud oht vabariigile, kuna mõned osariigid ähvardasid sellisel juhul lahku lüüa. 1787. aastal keelati seadusega orjakaubanduse lõpetamine kahekümneks aastaks, kuni 1808. aastani. Otsustati olla pragmaatilised ja hoida kinni 1787. aasta määrusest.

Kerkis esile kaks parteid: ühed, kes nõudsid orjapidamise kaotamist iseseisvusdeklaratsiooni põhjal, ja teised, kes lükkasid seda edasi poliitilistel kaalutlustel. Joseph J. Ellis kirjutab: „Vastus sõltus suurel määral sellest, kumba rajamishetke, kas 1776. või 1787. aastat olulisemaks peeti.“ Mõnda aega võidutsesid poliitilised kaalutlused põhimõtte üle. See on plekk, mis määrib maailma kõige vabama riigi rajamist ja kimbutab tänapäevani.

Kristlastena võime orjapidamise debattidest õppida. Aeg-ajalt puhkevad koguduses vaidlused, nagu on see olnud algusest peale. Küsimus on, kas lubame diskussiooni juhtida poliitilistel kaalutlustel või viitame kõige olulisematele põhimõtetele, nagu need on selgitatud meie asutamis­dokumendis Piiblis. Poliitilised kaalutlused toovad peaaegu kindlalt kaasa kompromissid, mille kordaajamiseks võib minna aastaid; kuid Jumala Sõna alusel toimides „õnnestub su teekond“.

Jaga Facebookis