Seem (nimi, maine)

Avaldatud 20.11.2020, rubriik Päeva sõna

Kes ja millal? Noa teine poeg; semiidi rahvaste esiisa. Tahad rohkem teada? Loe: 1. Moosese 9:20−27.

Mõtted tänaseks

1. Moosese raamatu aruanne inimkonna jaotumisest üle kogu maa algab Noa kolme pojaga, kellest üks oli Seem. Tavaliselt seostame selle nime juutidega ja kui räägime antisemitismist, viitame vihale juutide vastu. Kuid Seem ei olnud ainult juutide, vaid kõigi semiidi rahvaste esiisa, mille hulka kuuluvad babüloonlased, assüürlased, aramealased ja araablased. Selle teema kohta leiame rohkem infot 1. Moosese raamatu 10. peatüki nn rahvaste nimekirjast.

See teadmine lisab ekstra traagilise mõõtme praegustele sündmustele Lähis-Idas. Rahvad, mis pidevalt tülitsevad või lausa üksteisega sõda peavad, on tegelikult lähedased sugulased. Tausta alusel on neil ühist rohkem kui seda, mis lahutab.

Seem on lüli Jeesuse inimsugupuus (Luuka 3:36), kuid tema ei ole selle pika ahela esimene lüli. Kõik sai alguse esimesest inimesest, Aadamast. Me kõik oleme tema järeltulijad. Sellest rääkides meenub mulle Arvo Pärdi kaunis muusikateos „Which was the Son of ...", kus imeline koor laulab Luuka 3. peatüki sugupuust. See lõpeb heliplahvatusega, mille sõnad on „see oli Aadama poeg“ ja siis unustamatu haripunkt: „See oli Jumala poeg.“ (Luuka 3:38)

Kõik Seemi järeltulijad on ka Aadama pojad, samuti ka kõik mitte­semiidid − me kõik oleme Jumala lapsed.

Minu palve

Tänan Sind, taevane Isa, et ma olen Sinu laps! Aita, et ma ei unustaks kunagi, et kõik inimesed, ükskõik missugune on nende taust, kuuluvad Sinu perekonda!

Jaga Facebookis