Mis rüvetab inimest

Avaldatud 28.10.2021, rubriik Päeva sõna

Ja tema ütles neile: „Kas teiegi olete mõistmatud? Kas te ei saa aru, et miski väljast inimesse tulev ei saa teda rüvetada, sest see ei lähe tema südamesse, vaid kõhtu ja tuleb jälle välja, puhastades nii kõik toidud?“ Markuse 7:18, 19 (NKJV)

Aastate jooksul olen kuulnud päris paljusid esitamas tänast piibliteksti, mis on Jeesuse lühike väide, tõendina, et nüüd on lubatud ebapuhtaid toite süüa. Nad viitavad sellele osale, kus Markus mainib toitude puhastamist, kui tõendit, et Jumal muutis meelt sealiha ja mereandide söömise osas.

Kuid see arusaam muutub kohe probleemseks, kui lugeda kogu Piibli konteksti. Võtame näiteks Peetruse nägemuse Apostlite tegude raamatu 10. peatükis, milles lastakse taevast alla ebapuhtaid loomi täis lina. Kui Peetrusel kästakse neid süüa, protestib ta: „Ei ilmaski, Issand, sest ma ei ole veel kunagi söönud seda, mis on keelatud ja rüve.“ (salm 14) Kui Jeesus oli juba andnud loa peekonit süüa, miks vaevus siis Peetrus protestima?

Markuse aruannet lugedes märkad, et siin ei mainita üldse konkreetselt lihatoite, sest kõneaine ei ole liha. Samas peatükis varem olid variserid näinud, et jüngrid sõid leiba pesemata kätega (Markuse 7:2, 5) „Variserid ja kõik juudid söövad ju alles siis, kui on kamalutäie veega käsi pesnud,“ selgitab Markus (salm 3).

Küsimus ei olnud seakarbonaadis, vaid tseremoniaalses pesemises. Keegi tol päeval kohalviibinuist ei pidanud sigu ega krevette üldse toiduks. Jeesus lihtsalt viitas, et inimestel on harjumus võtta lihtsad asjad ja kuhjata neile nii palju inimeste traditsioone, et neist saab koorem.

Oleks hea sellele tähelepanu pöörata. Me ei pruugi küll enne koguduse ühist lõunat rituaalselt käsi pesta, kuid me kipume valvama, mida teised inimesed söövad, et nende vaimulikkust kahtluse alla seada. Olen kuulnud inimesi avalikult lahkavat, mis on kellegi teise taldrikul, ükskõik kas süüakse siis samal ajal aedvilju ja puuvilju või tükike juustu.

Sageli on sellise küsimuse tõstatanud inimesel suuremad vaimulikud probleemid kui ohvril. „Mis inimesest välja tuleb, see rüvetab inimest,“ selgitab Jeesus (salm 20).

Andku Jumal meile Kristuse armulikku meelsust ning head taipamisvõimet ja viisakust oma asjadega tegeleda.

Jaga Facebookis