Mõista, mõista... II

Avaldatud 11.10.2016, rubriik Päeva sõna

Te uurite pühi kirju, sest te arvate enestel neis olevat igavese elu, ja need on, mis tunnistavad minust; ja te ei taha tulla minu juurde, et te saaksite elu. Johannese 5:39, 40

Inimesed olid Jeesuse õpetustest ning imetegudest imestunud. Riigi vaimulikud juhid aga ei olnud eriti vaimustuses, kuna Jeesus ei sobinud kokku nende teoreetilise arusaamisega Messiast. Kuna rahva seas oli Jeesus väga populaarne, kartsid vaimulikud juhid Jeesusest vägivaldsel moel vabaneda. Selle tõttu püüdsid nad Teda salakavalate küsimustega “lõksu püüda” (Mt 22:15), et siis rahvas mõistaks, et tegemist on petisega.

Ükskord tulid näiteks preestrid Jeesuse juurde küsimusega, mis meelevallaga Ta oma tegusid teeb ning kes selle meelevalla on andnud (Mt 21:21-27). Variserid soovisid aga teada, kas maksude maksmine on vajalik (Mt 22:15-22). Saduserid püüdsid Jeesust naeruvääristada küsimusega ülestõusmise kohta (Mt 22:23-33) ning variserid jällegi küsimusega kõige tähtsama seaduse kohta (Mt 22:34-40). Kuigi Jeesus oleks võinud nendele küsimustele vastata põhjalikumalt kui keegi, kes kunagi siin Maa peal elanud, jäid Tema vastused tihti napisõnaliseks või vastas hoopis küsimusele küsimusega, kuna Ta teadis nende küsimuste tegelikke eesmärke.

Kord aga, kui variserid olid kogunenud, otsustas Jeesus esitada neile küsimuse. See küsimus puudutas Messiat kui Taaveti poega (Mt 22:41-46). Kuigi Jeesus esitas küsimuse ühe Taaveti ütluse kohta, mida õpetlased kindlasti lugenud olid, ei suutnud keegi Talle vastust anda. Võib jääda mulje, nagu oleks Jeesus küsinud selle küsimuse eesmärgiga varisere kiusata või teha neile tagasi, kuid lähemal uurimisel selgub, et nii see polnud. Pigem soovis Jeesus pöörata variseride tähelepanu nende vormistatud teooria puudulikkusele. Riigi vaimulikud juhid arvasid, et kuna Jeesus ei kattunud nende arusaamistega Jumalast ning Tema Sõnast, siis see tähendas, et Jeesus on petis. Nad ei olnud mõelnud sellele, et teooria, mille alusel nad Jeesust hindasid, võis olla vale. Jeesus aga soovis, et nad tajuksid oma inimlikkust ning oleksid avatud sügavamale ning tähendusrikkamale uurimisele Messiast. Paraku jäid paljud riigi vaimulikud juhid kammitsetuks teooriatest ning hülgasid Jumala Poja – Messia.

Jumal, muuda meie arusaamu nii, et me ei satuks nende lõksu, vaid me oleksime täna ja igal päeval avatud Sinu tõdedele.

Aldar Nõmmik

Jaga Facebookis