Palju torkavat valu

Avaldatud 13.9.2021, rubriik Päeva sõna

Sest rahaahnus on kõigi kurjade asjade juur; raha ihaldades on mitmed ära eksinud usust ja on iseendile valmistanud palju torkavat valu. 1. Kiri Timoteosele 6:10 (1968)

Venemaal 1905. aastal sündinud Alisa Rosenbaum oli eriliselt andekas laps. Kümneaastaselt oli ta hakanud juba romaane kirjutama ning selleks ajaks, kui ta oli 16, oli tal juba Petrogradi riikliku ülikooli ajalookraad. 1917. aastal nägi ta bolševistlikku revolutsiooni ja kui kommunistid tema isa apteegi konfiskeerisid, sai temast kommunismi ebainimliku ideoloogia tuline vastane. See süsteem oli valmis „rahva heaolu nimel“ ohvriks tooma inimese väärikuse ja lausa inimesed ise.

1926. aastal sai ta loa külastada Ameerika Ühendriike ja ta ei naasnud kunagi. Ta võttis endale nimeks Ayn Rand ning rajas selgelt kommunismivastase filosoofia koolkonna, mis on tuntud objektivismina ning milles üksikisiku omakasu taotlemist peetakse ülimaks hüveks. Kuid kommunistidega sarnaselt hülgas ta idee Jumalast.

Ta kirjutas palju mõjuvõimsaid raamatuid, nagu näiteks „Allikas“ ja „Atlas Shrugged“ („Atlas kehitas õlgu“), mis mõjutavad jätkuvalt miljoneid poliitikuid kuni tänapäevani. Neis rõhutatakse individuaalsete õiguste ülimuslikkust sunduse ja kollektivismi suhtes. Palju aastaid nautis Ayn Rand teatud populaarsust. Kui ta suri, pandi tema kirstu kõrvale kuuejalane20 lillepärg, mis oli kujundatud dollarimärgina − tema arvates omakasu parim sümbol.

Ayn Randi jaoks olid Pauluse sõnad Timoteosele prohvetlikud. Ayn Rand hülgas selle riigi teenimise, mille olid üle võtnud kommunistid, ja asendas selle enda teenimisega ning valmistas endale „palju torkavat valu“. Ta suri rahatuna ning hakkas omaks võtma koguni käitumisviise, millele ta kogu elu oli vastu seisnud, üritades isegi kontrollida seda, mida tema pooldajatel oli lubatud lugeda.

Me kõik teenime midagi ja kuigi läänemaailmas nauditav vabadus on ilmselgelt toonud kõrgeima elatustaseme, mida planeedil maa on ükski põlvkond nautinud, viib asjade kummardamine alati südamevaluni. Meil ei pruugi olla kiusatust kummardada nikerdatud kujude ette, kuid kiusatus dollarit kummardada on võimas. Mõistagi ei ole Jumal raha ega isegi mitte jõukuse vastu − mõned Tema silmapaistvamatest järelkäijatest, nagu näiteks Aabraham ja Iiob, olid väga heal järjel. Aga kui kasu taotlemine asendab Jumala, siis on tagajärjeks kindlasti palju valu.

Jaga Facebookis