Lastelaulude konkursi võidulood teada

Avaldatud 8.12.2020

Tänavu kevadel kuulutati välja Eesti koguduste liidu lastelaulude konkurss, mille eesmärk oli saada uusi laule meie piiblitundide, aga ka laste laulupäevade repertuaari. Nüüdseks on žürii oma tegevuse lõpetanud ning tulemused selgunud.

Lastelaulude konkursile laekus seitsmelt heliloojalt 22 laulu. Eesti liidu lastetöö juht Aiki Pärna sõnas, et on tulemusega väga rahul. „Kui konkurss algas, siis ma ei julgenud loota, et tuleb nii palju osalejaid ja nii palju laule. Ma olen väga rahul, see on väga hea tulemus. Ja kui lisada veel sõnade autorid, on osalejaid rohkemgi.“

Konkursi žürii, kuhu kuulus viis liiget (Emma Beekmann, Aveli Valb, Allan Jallai, Helerin Lehtla, Kalle Daniel) punktide kogusummas osutus konkursi võitjaks Rein Kalmuse laul „Kes on teinud valge lume?“ (sõnad Eha Lobjakas), teise koha laul on samalt tandemilt ning kannab pealkirja „Kus on Jeesuse kodu?“. Kolmanda koha ja eripreemia ilusate sõnade eest sai Toomas Luku laul „Isale“. Neljas on Helin Kalmuse (nii sõnad kui ka viis) laul „Vikerkaar“. Žürii määras eripreemia teksti ja muusika kooskõla eest Helis Rosina laulule „Mõtted“ (sõnad Heli Viht).

Aiki sõnas žürii koosseisu ja tööd kommenteerides, et pidas oluliseks, et laule hindaksid kas lapsed või lastega seotud inimesed. „Tahtsin, et mõningad žürii liikmed oleksid ise veel lapsed ja et oleks neid, kes tegelevad lastetööga või kel on peres lapsi ja kes on ka muusika ja lastelauludega seotud.“ Žürii ei saanud otsustamiseks kokku, vaid neile jagati laulude faile ning iga žüriiliige hindas laule kümnepallisüsteemis, võttes korraga aluseks nii laulu sõnad kui ka meloodia. „Laulufailides olid nii noodid kui ka laulu esitus. Žürii pidi hindama meloodiat ja sõnu, aga mitte esitust,“ selgitas Aiki. „Osa žüriiliikmeid oli väga helded, aga oli ka kriitilisemaid kuulajaid. Esinelikut hindasid kõik ühtlaselt, punktivahed olid väga väikesed,“ ütles Aiki. „Eripreemiad sündisid töö käigus. Palusin žürii liikmeid, et kui midagi jääb kõrva või kui miski väärib äramärkimist, siis võib selle ettepaneku teha. Kui keegi näeb, et midagi on tunnustamist väärt, siis tuleb tunnustada.“

Rein Kalmus, kelle kaks laulu said esimese ja teise koha, ei ole varem vaimulikke lastelaule kirjutanud. „Aikil oli põnev ja huvitav idee, elasin sellele kaasa, et konkursi idee korda läheks. Mõtlesin, et kui selline konkurss on välja kuulutatud, siis võiks see ka õnnestuda. Oleks olnud kurb, kui oleks tulnud kolm-neli laulu. Osalesin konkursil mõttega noorele lastetöö juhile tuult tiibadesse anda,“ rääkis Rein. „Kui kuulsin, et laule tuli üle 20, tegi see mulle rõõmu.“

Enda põhiprobleemiks laulukirjutamise juures pidas Rein seda, et ta ei kirjuta ise sõnu. „Mõtlesin, et võibolla on Ehal sõnu ja võtsin temaga ühendust. Ta saatiski mulle sõnu. Minu kriteerium muusika kirjutamisel oli, et see oleks laste­pärane,“ selgitas Rein. „Me oleme koguduses mõõdukate tempode kütkes, aga kui me lapsi vaatame, siis nad on elavad ja rõõmsad otsekui tulesädemed. Pidasin muusikat tehes silmas, et see oleks laste­pärane ja rõõmus, et see paneks laste silmad särama ja jala kergemini astuma.“

„Kui need laulud nüüd leiaksid tee meie oma laste repertuaari, siis on see konkurss oma eesmärgi täitnud,“ lisas Rein.

Konkursile tagasi vaadates sõnas Aiki, et meil on koguduses palju varjatud talente peidus. „Neid talente tuleb jätkuvalt ja jätkuvalt tunnustada, et me saaksime juurde toredaid lastelaule.“

Edasine plaan konkursile laekunud lauludega on selline, et esineliku laulud soovitakse videosse salvestada, nii et neid saaks advent.ee lehel kuulata ja vaadata ja õppida. „Me püüame teha kogumiku, mida saame kogudustesse jagada, seejärel saab igaüks vaadata, kas soovib neid laule lastetunnis õppida. See on praegu plaan,“ rääkis Aiki ja lisas, et ehk saame siit uusi laule ka iga-aastasele laste laulupäevale.

Kõik konkursile esitatud laulude heliloojad saavad Vello Kaaseni käsitööna valminud lamba, esimese kolme koha laureaadid vastavalt 300, 200 ja 150 euro suuruse rahalise preemia.

Jaga Facebookis
Veel samast rubriigist
Rubriigid
RSS
Veel huvitavat