Adventistid elavad keskmisest kauem

Avaldatud 5.8.2001, allikas Adventist News Network

Paljude adventistide poolt praktiseeritav elustiil loob neile võimaluse pikemaks eluks. Eelmisel nädalal avaldati 12 aasta pikkuse uurimuse tulemused. Küsitleti 34 000 adventisti Californias. Dr. Gary E. Fraseri sõnadel on tegu tõenäoliselt ühe pikima elueaga inimgrupiga keda on uuritud. Gary E. Fraser on üks uuringu juhendajatest ja Loma Linda Ülikooli tervisekeskuse juhataja.

Uurimus keskendus eelkõige viiele faktorile, uurides seda, kas inimene tegeleb regulaarselt võimlemisharjutustega, kas ta on taimetoitlane, on kunagi suitsetanud, hoiab tervislikku kehakaalu, ning kas ta sööb viis-kuus korda nädalas pisut pähkleid. Uuringu tulemused näitasid, et kõik need faktorid mõjutavad inimese eluiga nii üheskoos, kui ka ükshaaval.

“Kuigi me teadsime, et adventistid elavad kauem, ei olnud me kunagi läinud sügavamale ja küsinud: “Millised olulised omadused adventistiks olemise juures seda mõjutavad?” seletab Fraser uuringu vajadust. Kuigi need viis faktorit, mis uurimuses välja tulid ei ole ainsad olulised eluea pikkust mõjutavad aspektid, on need siiski statistiliselt väga olulised eluea pikkuse suhtes.
Uurijad leidsid, et praegu 30-aastasel taimetoitlasest adventnaisel on lootust elada keskmiselt 85,7 aastaseks, samadel tingimustel on aga mehel võimalik elada 83,3 aastaseks. Teiste kalifornialaste keskmine eluiga on naistel 6,1 ja meestel 9,5 aastat lühem. Mitte-taimetoitlastest naisadventistidel on lootust elada 84 aastaseks, ning samasugustel meestel 81 aastaseks.
Kuigi tervishoiuspetsialistid on pikka aega rääkinud tervislike eluviiside kasulikkusest, oli see uurimus esimene, mis näitas, kui palju aastaid lisandub tervislike eluviiside järgimisel. Tulemused näitasid, et kõikidel neil faktoritel oli mõju eluea pikkusele keskmiselt 1,25 kuni 2,75 aastat, füüsilised harjutused ja pähklite söömine mõjutasid eluea pikkust pisut enam, kui teised faktorid.

Teisest küljest kukkus eluea pikkus 9-10 aastat neil adventistidel, kes olid ülekaalulised, olid kunagi suitsetanud, ning ei olnud taimetoitlased, ei võimelnud ega söönud regulaarselt pähkleid.
Uurimus rõõmustas ka inimesi, kelle praegune elustiil ei ole kõige tervislikum. “Inimesed, kes muudavad oma eluviise radikaalselt võivad võita nii mõnedki head aastad,” sõnas Fraser. Isegi üks või kaks muutust võivad anda sulle lisa-aastaid.

Andmed koguti aastatel 1976-1988, ning uurimuse lõplikud tulemused avaldati 9. juulil 2001. Ajakirjas “Archives of Internal Medicine” Loma Linda Ülikooli meditsiinikeskus asub California osariigi lõunaosas, ning on saavutanud rahvusvahelist tuntust uuringutega südamesiirdamise ja rinna-, ning eesnäärmevähi alal.

Loma Linda, California, USA, Bettina Krause, ANN
Jaga Facebookis
Veel samast rubriigist
Rubriigid
RSS
Veel huvitavat