Vietnamis purustati adventkirik

Avaldatud 15.8.2001, allikas Adventist News Network

Da Nangi 69-aastat vana adventkirik lükati 17. juulil kohalike võimude poolt ümber põhjendusega, et sellesse kohta soovitakse ehitada koolimaja. Nii kohaliku, kui ülemaailmse adventkoguduse liidrid protestivad selle vastu, mida nad nimetavad "ebaõiglaseks koguduse vara hävitamiseks."

Kohaliku adventkoguduse juht Tran Cong Tan saatis kohalikele võimuorganitele kirja, milles palus "viivitamatult peatada koolimaja ehitamise meie koguduse maa-alale."

Vietnami valitsusele on see heaks võimaluseks demonstreerida usuvabaduse kaitset, ning näidata, et "jumalateenistuste pidamise kohad" on alati kaitse all, kirjutas Tan oma 23. juulil saadetud kirjas.

Kirikuhoone ehitati adventkoguduse liikmete poolt 1939. aastal. 1975. aastal sulges kommunistlik valitsus 45 tegutsevast adventkirikust 38. Da Nangi kirik oli üks neist seitsmest, millel lubati ametlikult tegutsemist jätkata.

1982. aastal lõpetati ka Da Nangi kirikus jumalateenistuste pidamine ja hoone suleti. Hoolimata kohaliku adventkoguduse püüetest on hoone olnud valitsuse kontrolli all viimased 19 aastat. Peale 1982. aastat renditi hoone välja ühele ööklubile, kuid kohalike usutegelaste protesti peale tühistati rendileping, ning hoone uueks rentnikuks sai lasteaed.

Adventkoguduse usuvabaduse osakonna juht dr. John Graz sõnas, et koguduse vara hävitamine on tõsine asi. Koguduse keskusest on saadetud kiri Vietnami saadikule Ameerika Ühendriikides, ning plaanis on asjast teavitada ka ÜRO juures tegutsevat Usuvabaduse nõunikut, ning samuti USA Rahvusvahelist usuvabaduse komisjoni.

Kuigi Vietnami põhiseadus tagab usuvabaduse kontrollib ja piirab valitsus religioosset tegevust tatavad rahvusvahelised inimõiguste rapordid.

Adventkogudus, üks protestantlikest kogudustest, kellel on üle maailma 12 miljonit liiget toetab iga inimese usuvabadust. Kogudus on Vietnamis tegutsenud juba rohkem kui 70 aastat.
Jaga Facebookis
Loe seotud teemal
Veel samast rubriigist
Rubriigid
RSS
Veel huvitavat