VÄIKESED ASJAD JA SUURED ASJAD

Avaldatud 1.3.2024, rubriik Päeva sõna

Tõstke oma silmad ja vaadake kõrgusse: Kes on loonud need seal? Tema, kes toob esile kogu tähistaeva hulga, kes nimetab neid kõiki nimepidi. Js 40:26 NIV

Väikese poisina meeldis mulle rajada oma väikest köögiviljaaeda. Eriti meeldis mulle vaadata, kuidas kasvasid oad. Pane uba mulda ja mõne aja pärast märkad väikest, kõverikku idu maapinnast välja trügimas. Siis ilmub kaks lehekest, millest lõpuks sirgub suur õisi ja vilju kandev taim. Väikesest asjast saab alguse tohutult suurem.

Mikroskoopiline seemnerakk ühineb munarakuga, peagi moodustub loode, kellest mõne aja möödudes kasvab naeratav ja ringi paterdav laps ning veel pisut aega ja juba on temastki sirgunud 190 cm pikkune korvpallimängija või õpetaja või arst või evangelist. Kaks tibatillukest asja ühinevad ja saavad koos millekski väga suureks. Vaadates kasvamise imet, ei suuda vist keegi jätta imestamata: “Kes küll leiutas korvpallimängija? Kes küll lõi Albert Einsteini aju? Kes muudab mikroskoopilisi asju nii füüsiliselt kui vaimselt hiiglaslikeks?” Jumal vastab sellele öeldes oma Pojale ja Pühale Vaimule: “Tehkem inimesed oma näo järgi, meie sarnaseks” (1Ms 1:26).

Kalifornia sekvoiapuu seeme on üks pisemaid maailmas, kuid tuhandete aastate jooksul kasvab temast tõeline puuhiiglane. Püüa nüüd seda kontrasti, mis on sekvoia seemne ja täiskasvanud puu vahel, kõrvutada taevaste mõõtmatusega. Vaadates öösel taevasse, näeme umbes 3000 tähte. Mitmed neist on tegelikult hiiglaslikud päikesed, mille ümber tiirlevad samuti planeedid nagu meie päikesesüsteemis. See pehme hele pilv tähtede ümber taevas on Linnutee, tegelikkuses tohutu galaktika, milles meie oleme vaid kui tolmukübemeke. Linnuteesse kuulub sadu tuhandeid päikesesüsteeme. Ja selle taga on veel miljardeid galaktikaid. Me ei suuda mõista ega haarata universumi suurust. Ja ometi väidab Jesaja: “Tema, kes toob esile kogu tähistaeva hulga...nimetab neid kõiki nimepidi.”

Kas me oleme kadunud selles mõõtmatus universumis? Kas oleme vaid tolm Jumala jalge all? Sugugi mitte. Ta tunneb meist igaüht väga lähedaselt. Seesama Päästja, kes tunneb iga tähe nime, teab ka meie nime. “Isegi teie juuksekarvad on kõik ära loetud. Ärge kartke” (Lk 12:7). Ära karda, et su pea võiks olla kui tolmukübe ja minna kaotsi kogu selles tähehulgas. Seesama Päästja, kes teab kõike suurtest asjadest, teab ka sind, igat üksikut detaili sinu elus. Ja Tema “tunneb sinu vastu suurt huvi” (1Pt 5:7, Moffatt).

Daniel R. Guild
Jaga Facebookis