VAATA JA SAA PÄÄSTETUD

Avaldatud 2.3.2024, rubriik Päeva sõna

Vaadake minule ja laske endid päästa, kõik maailma ääred. Js 45:22, KJV

Charles Haddon Spurgeon Londonist, 19. sajandi ehk üks suuremaid jutlustajaid, olekski võinud jääda pimedusse ja meeleheitesse, kui ta poleks kord talvel jäänud lumetormi kätte. Ta ei suutnud enam edasi liikuda oma kiriku poole, kuhu ta oli parasjagu teel. Nii pööras ta teelt ära kitsasse kõrvaltänavasse, mis viis Metodisti palvemajja, kus samuti oodati jutluse algust. Kohal oli ainult umbes 15 inimest. Kuna ilm oli tõeliselt halb, ei olnud ka nende pastor veel kohale jõudnud. Üks tavaline tagasihoidlik, harimata kirikuline otsustas siis ise jutlust alustada.

Ja ta kasutas just nimelt meie tänast teksti: “Vaadake minule ja laske endid päästa, kõik maailma ääred.” Kuigi ta ei hääldanud kõiki sõnu korrektselt, rääkis ta ometi tugeva sisemise veendumusega. Ta avas teenistuse sõnadega: “Mu armsad sõbrad! See on tõesti väga lihtne tekst. Selles on öeldud: „Vaadake!” Vaatamine ei nõua ju mingit ekstra pingutust. See ei ole mingi jala või sõrme liigutamine, mis nõuaks otsest füüsilist pingutust; tuleb lihtsalt vaadata. Inimene ei pea selleks käima ülikoolis, et ta õpiks vaatama. Sa võid olla isegi kõige suurem tobu maailmas ja ometi oskad sa vaadata. Inimene ei pea selleks teenima tohutuid tuhandeid aastas, et olla võimeline vaatama. Igaüks oskab vaadata; isegi laps oskab vaadata.”

Siis jätkas mees teksti põhjal järgmiste sõnadega: “Jeesus ütleb: „Vaadake Mind: Ma higistan verepisaraid. Vaadake Mind: Ma ripun ristil. Vaadake Mind: Ma olen surnud ja maha maetud. Vaadake Mind: Ma tõusen taas üles. Vaadake Mind: Ma lähen taevasse. Vaadake Mind: Ma istun oma Isa paremal käel. Oh sa vaene patune, vaata ometi Mind! Vaata Minu poole!”

Kui ta oli jutlustanud umbes 10 minutit, ei olnud tal enam midagi öelda. Kuid siis märkas ta tagareas istuvat Spurgeoni ning, vaadates talle sügavalt silma, ütles üsna otsekoheselt: “Noor mees, te näite masendunud... Vaadake Jeesusele Kristusele! Vaadake! Vaadake! Vaadake!”

Hiljem, kui Spurgeon sellest sündmusest taas rääkis, ütles ta ise selle kohta nii: “Ja ma vaatasin! Vaatasin seni, kuni mu silmad tahtsid peast välja kukkuda. Pilved kadusid, kui ma pöörasin oma pilgu iseeneselt oma Päästjale.” Patusest Spurgeonist sai Jeesuse kuldsuuline jutlustaja Spurgeon.

“Ristilöödule vaata – sest selles on elu,

üksnes selles vaid elu on sulle.

Vaata Talle, oh patune, päästmist nii adud,

Vaata Talle, kes naelutet’ puule.”

Daniel R. Guild
Jaga Facebookis