Andestada nagu Jumal

Avaldatud 3.3.2021, rubriik Päeva sõna

„Sest kui te annate inimestele andeks nende eksimused, siis annab ka teie taevane Isa teile andeks, kui te aga ei anna inimestele andeks, siis ei anna ka teie Isa teie eksimusi andeks.“ Matteuse 6:14, 15

Deborah piidles mind kahtlustavalt. „Mis mõttes andestan talle? On sul aimu, kui väga ta mulle haiget tegi?“

„Ei, ei ole,“ vastasid pehmelt. „Aga ma tean, et ta teeb sulle ikka veel haiget, sest sa ei lase sellest lahti. Sa elad selle valuga iga päev. Andestus ei tähenda, et sulle peab tema tegevus meeldima või et sa pead ütlema, et see aktsepteeritav. See ei ole aktsepteeritav, just sellepärast ongi vaja andestust. Lase ta lahti.“

Andestamine võib olla tõeliselt raske ülesanne. Nõu andes teadsin vägagi hästi, et võitlen sama probleemiga: mõni haigetsaamine tundub olevat liiga suur, et sellest lahti lasta. Kuid ainus isik, keda valus marineerida lubamine hävitab, oled sina. Palju parem on lahti lasta.

Pealegi, Jumal on Kristuse kaudu lahti lasknud sellest, mida sina tegid.

Jeesuse sõnade tuum näib olevat: „Ma tahan, et sa oleksid teistega sama suuremeelne ja kannatlik, nagu mina olen sinuga olnud!“

„Anna meile andeks meie võlad,“ õpetas Jeesus meid palvetama, „nagu meiegi andeks anname oma võlglastele.“ (Matteuse 6:12) „Kui te aga ei anna inimestele andeks,“ selgitab Ta lähemalt, „siis ei anna ka teie Isa teie eksimusi andeks.“ (salm 15)

Kui hakkad aimama Kristuse ristil toodu anni suurust − kui kuuled Teda karjatamas Isa poole, kes tundub tol hetkel mitte kohal viibivat, kui hakkad mõistma, kui kõrge hinna maksis Ta selleks, et tagada sulle koht oma riigis −, siis saab selgeks, et Jumala heldus on piiritu. Tema võime andestada on hoomamatu.

„Ma annan teile uue käsu: armastage üksteist!“ ütles Jeesus oma jüngritele. „Nõnda nagu mina teid olen armastanud, armastage teiegi üksteist!“ (Johannese 13:34)

Iseenda hooleks jäetuna on meil raske armastada ja eriti raske on andestada. Vimm jõuab tihtipeale sügavamale kui valu, mille sinu vastu sooritatud pahategu tegelikult põhjustas. Aga kui tunnistad, et Jeesus võttis sinu võlakirja ja naelutas selle ristile (Kiri koloslastele 2:14), siis muutub meelekibedusest kinnihoidmine väga raskeks.

Kui sa kord hakkad mõistma, kui täielikult on sulle andestatud, muudab see seda, kuidas käitud sind ümbritsevate inimestega.

Jaga Facebookis