ILMATU SUUR MOBILISATSIOON – 3

Avaldatud 5.10.2015, rubriik Päeva sõna

[Kas] mina ei peaks armu andma Niinevele, sellele suurele linnale, kus on enam kui kaksteist korda kümme tuhat inimest, kes ei oska vahet teha oma parema ja vasaku käe vahel, ja kus on palju loomi! Joona 4:11

See on Joona eepilise loo viimane rida. Lugu lõpeb küsimusega (number 13) Jumala huulilt: „Kas mina ei peaks armu andma Niinevele, sellele suurele linnale?” Lõpp.

Kas ei ole jõudnud kätte ajaloo see aeg, mil Jumala viimane küsimus peaks saama meie esimeseks küsimuseks? Selle planeedi umbes 7 miljardist asukast elab praegu hinnanguliselt 47 protsenti suurlinnas (mitte eeslinnas, väikeses linnas, külas ega maal). Tegelikult on maa linnad saanud nii suureks, et 438 neist nimetatakse nüüd linnastuteks, mida määratleb asustatud hoonete ja tänavate nakkuslik levik. Maailma suurimad linnastud on Tokyo, Mexico City, Soul, New York, São Paulo, Mumbai, Delhi, Shanghai, Los Angeles ja Osaka. Üksnes neis kümnes suurlinnas on rohkem inimesi kui on pool USA rahvastikust. Kui Jumala hüüd Joona raamatu lõpus käis ainult ühe linna kohta, kas suudad ette kujutada jumaliku hüüde sügavust tänapäeval?

Kas tahad teada, mida Jumal tegelikult suurlinnadest arvab?

„Ja kui Jeesus lähedale jõudis, nuttis ta linna nähes tema pärast.” (Lk 19:41) Evangeeliumide aruandes on ainult kaks juhtumit, mis kirjeldavad Jeesust nutmas – üks kord surnud sõbra pärast ja üks kord kadunud suurlinna pärast. Abiorganisatsiooni World Vision rajaja Bob Pierce tavatses öelda: „Me peame jõudma sellesse kohta, kus meie südant murrab sama, mis Jumala südantki.” Võib-olla sellepärast kirjutati rohkem kui sada aasta tagasi need sõnad: „Töötage suurlinnades viivitamatult, sest aega on vähe. … Niisugusel ajal nagu praegu tuleb kasutada kõiki töökäsi. … Koorem meie suurlinnade vajaduste pärast lasub nii raskelt minu peal, et mõnikord tundub, et suren.” („Evangelism”, lk 33, 34, kaldkiri lisatud)

Kuid selle asemel et lasta end sellel tohutul linnade väljakutsel heidutada, peame ära tundma, kuidas on Jumal meid edu jaoks häälestanud. Inglise keelt räägivad praegu peaaegu kõigi maailma suurlinnade haritud inimesed. Massikommunikatsioonivahendid võimaldavad meil levitada oma sõnumit kohe ja kõikjal. Ja meil on praegu universaalne linnakultuur noore põlvkonnaga, kes kõneleb sama kultuurilist keelt üle kogu maailma. Jumal on häälestanud oma riigi mitte nurjumisele, vaid õnnestumisele! Kui Joona loost on midagi õppida, siis peab see olema: hakka pihta!

Jaga Facebookis