Hädade tööstus

Avaldatud 10.10.2021, rubriik Päeva sõna

Vein paneb pilkama, vägijook lärmama, ja ükski, keda see paneb taaruma, pole tark. Õpetussõnad 20:1

Vähesed asjad on oma kiiluvees maha jätnud nii palju surma ja hävitust kui alkohol. Ainuüksi Ameerika Ühendriikides on peale sünnitusosakonna ja intensiivravipatsientide 40 protsenti haiglakohtadest nende ravimiseks, kes kannatavad alkoholiga seotud hädade käes. Igal aastal läheb alkoholi tõttu kaotsi umbes 2,5 miljonit potentsiaalset inimeluaastat.3 Küsi politseinikelt, kui palju laupäeva öösel saadud kõnedest on seotud alkoholi tarbimisega, ja sa saad aimu, miks Õpetussõnade raamatu autor oma lugejatele sellise otsese hoiatuse annab.

Vähesed meist elavad elu, mida ei ole mõjutanud alkoholikaubanduse negatiivsed tagajärjed, alates purustatud peredest kuni lähedaste surmani. Minu jaoks oli ehk kõige mõjusam hetk see päev, mil sain teate, et minu hea sõber − oma pere ainus laps − sai autoavariis surma. Läksin tema vanematele külla. Pärast mõnda piinlikku viisakuste vahetamist majas, kutsus sõbra isa mind välja maja ette. Ma teadsin, et ta tahtis millestki rääkida, ja mul oli õigus: ta lootis, et olen nõus kirstu kandma.

Sel hetkel otsustasin, et alkohol lihtsalt ei saa olla ühegi kristlase elu osa. Sõbra isa üritas leida sõnu, kuid suutis kuuldavale tuua vaid käheda sosina. Kogu tema maailm oli ühe hetkega kokku varisenud. Varsti pärast vapustavat kaotust lagunes nende abielu ja viimane asi, mida kuulsin, oli see, et ta oli ise pöördunud alkoholi poole, et oma kurbus sellesse uputada.

Olen kuulnud kristlasi alkoholi tarbimist kaitsmas, väites, et paar mõõdukat napsi on ohutud. Ja mõne inimese puhul piirdubki see ühe-kahe napsiga. Kuid selle fakti valguses, et me teenime armastavat Jumalat, kes on oma olemuselt Tervendaja, mis koht on siis alkoholil meie elus? Kuidas saaksid kristlased toetada hädade tööstust?

Jeesus tuli, et anda meile külluslik elu, kuid mis külluslik elu on joomises, peale mõne lühikese hulljulge eufooria hetke (millele järgneb pohmelus ja sageli kahetsus alkoholiuimas tehtud tegude pärast)? Kuidas toovad alkoholile kulutatud dollarid meie katkisele maailmale ennistuse?

Jaga Facebookis