Issanda kartus

Avaldatud 12.6.2021, rubriik Päeva sõna

Issanda kartus on tunnetuse algus, meeletud põlgavad tarkust ja õpetust. Kuule, mu poeg, oma isa õpetust ja ära jäta tähele panemata oma ema juhatust, sest need on su peale ilupärjaks ja kaela ümber keeks! Õpetussõnad 1:7−9

„Uusimate teaduslike uuringute alusel on tuumpere möödanik,“ teatas Leah Flynn 2016. aastal Uus-Meremaa uudisteartiklis. Uurimustöös „leiti, et ainult veerand 15-aastastest elavad koos mõlema bioloogilise vanemaga.“2* Kahjuks on teadlased leidnud sama peaaegu kõikjal läänemaailmas: 1960-ndatest alates on traditsiooniline perekond kiiresti kadumas.

Kas on kokkusattumus, et perekonna allakäik järgnes seksuaalrevolutsiooni tärkamisele? Ilmselt mitte, ja selle mõju lastele on märkimisväärne. Kui rebime perekonna puruks, tõmbame sageli lahti laste ühenduse nende taevaste väärtuste kanali küljest, mida Jumal soovib neile perekonna kaudu esitada. Kui kohtleme abikaasasid kui kõrvaldatavaid, röövime järeltulijailt olulise Jumala antud allika – vanemliku juhtimise.

Jumal ootab, et vanemad annaksid Tema väärtused edasi lastele, kes on ainult laenuks antud, et me juhataksime lapse „ta tee peale, siis ta ei lahku sellelt ka vanas eas“ (Õpetussõnad 22:6).

Väike probleem on, et mõnikord on abielu lõhkiminek paratamatu. Vahel ei jää vanemal muud valikut, kui lahutada, nii et peame olema alati hoolikad, et mitte alandada ega kritiseerida üksikvanemaid, kes teevad oma parima laste jumalakartlikuks kasvatamisel. Kriitika lisab ainult raskust nende juba niigi raskele koormale. Osa katkises maailmas elamisest on mõistmine, et elu ei ole alati ideaalne, kuid ebasoodsaid olukordi tuleks võtta erandina, mis ei takista meil Jumala parima plaani poole püüdlemist.

Probleem on ka vanematega, kes ei ilmuta jumalakartlikke väärtusi. Kuidas austavad lapsed vanemaid, kes on isekad, kuritarvituslikud või hooletud? Pane tähele, et targa mehe nõuanne meie tänases piiblitekstis on raamitud „Issanda kartusega“. Arusaadav, et vanemlikud õpetused on ilupärjaks ainult seni, kuni need on jumalakartlikud. Ühel hetkel soovitas Jumal iisraellastel eirata oma vanemate nõuandeid, kui need põhinesid patusel ebajumalakummardamisel (Hesekieli 20:18).

Ideaal? Vanemad, kes armastavad Jumalat. Otsi seda oma vanemates ja püüa olla selline vanem, kes muudab kodu taeva jaoks ettevalmistavaks kooliks.

Jaga Facebookis