Talleta häid asju

Avaldatud 12.10.2021, rubriik Päeva sõna

„Hea inimene võtab heast varamust head ja kuri inimene võtab kurjast varamust kurja.“ Matteuse 12:35

Mis puutub personaalarvutisse, siis pean tunnistama, et ma olin vastumeelne kohaneja. Olin üsna rahul kirjutusmasinaga, mis oli aidanud mind läbi kolledži, ning ma ei näinud vajadust arvuti järele. Kuid mu naine veenis mind, et see kergendaks tõenäoliselt märkimisväärselt nördimust, kui jõudsin lehekülje lõppu, et seal siis ainus viga teha – siis pidin lehe masinast välja tõmbama ja uuesti alustama.

Mu naisel oli õigus (loomulikult!): esimene arvuti, mille ostsime, oli kui taeva kingitus. Lisaks sellele, et minu ettevalmistusaeg vähenes kaks korda, tähendas arvuti ka seda, et saime üksikasjalikult kirja panna peaaegu kõik teenimistegevused, milles olime osalenud. Viimaks märkasin probleemi − mida rohkem arvutit kasutasin, seda aeglasemalt see töötas. Aja jooksul hakkasid tekkima operatsioonisüsteemi probleemid kuni „sinise ekraani veani“ ja süsteemi kokkujooksmiseni.

Miks? Osalt sellepärast, et mul oli halb komme hooletult installida igasugust tarkvara, millest osa läks arvuti operatsioonisüsteemiga konflikti. Aja jooksul sai masina võimekus funktsioneerida piisavalt rikutud ning see tekitas tõsiseid probleeme.

Paljud inimesed on väga hoolikad toidu suhtes, mida nad oma kehasse panevad, lootes nautida paremat tervist ja ennetada paratamatut. Kuid vähem on neid inimesi, kes hoolikalt oma aju eest hoolitsevad, mis on meie kõige tähtsam elund. Me kaebame meid kimbutavate ahvatlevate mõtete pärast, imestades, kust küll sellised kohutavad ideed tulevad. Aga tõsiasi on, et meie hämmastavalt tõhus aju omandab iga infokillukese, mille meelte kaudu saab. Halvad mõtted ei teki lihtsalt niisama meie mõistuses; me imeme endasse meelsasti ideid, millest need koostatakse.

Jeesus viitab äärmiselt lihtsale põhimõttele: sinu süda − mõistus − saab selleks, millega sa seda toidad. Toida seda ebamoraalse sisuga ja just seda see toodab. Muuda oluliseks heade asjade talletamine, mõistuse toitmine kvaliteetse informatsiooniga, ja sa leiad, et maailma parim arvuti teenib sind hästi, veel kaua aega pärast seda, kui sülearvuti su laual on oma kasulikkuse ammendanud.

Jaga Facebookis