Kuninglik Tall

Avaldatud 18.12.2017, rubriik Päeva sõna

Pärast seda ma kuulsin otsekui suure rahvahulga valju häälekõma taevast hüüdmas: „Halleluuja! Pääste ja kirkus ja vägi on meie Jumalal, sest tema kohtumõistmised on tõelised ja õiged!“ ... Ma nägin taeva olevat avatud, ning ennäe: valge hobune! Selle nimi, kes tema seljas istus, on Ustav ja Tõeline ning tema mõistab kohut ja sõdib õiguses. Tema silmad olid nagu tuleleek ning ta peas oli palju peaehteid. Neile oli kirjutatud nimi, mida ei tea keegi muu kui tema ise. ... Taevased väehulgad järgnesid talle valgete hobuste seljas, üll valge puhas peenlinane. ... Ja temal oli tema kuue ja puusa peale kirjutatud nimi „Kuningate Kuningas ja isandate Issand“. Ilmutuse 19:1−16

Kuidas kirjeldab maine kirjanik taevast saabumist? Kuidas kirjutab Patmose saarele vangistatu kirkusest ja võidust? Mitte just väga lihtsalt. Johannese keel on kogu Ilmutusraamatu 19. peatükis sümboolne, kui ta püüab kujutada alandliku Jumala Talle majesteetlikku tagasitulekut, kui Temast on saanud kuningate Kuningas ja isandate Issand, kes tuleb päästma oma rahvast ja hävitama neid, kes on vallandanud maa peal laastamise.

Johannese elus on palju toimunud. Kõigepealt tundis ta Jeesust kui tagasihoidlikku inimest, kes tervendas haigeid ja toitis rahvahulki, meest, kes läks alandlikult ristile. Aga nüüd, umbes kuuskümmend aastat hiljem, saab seesama Johannes põgusa pilgu alandlikust galilealasest kogu Tema kirkuses.

Siit leiame selle Messias-Kuninga, keda Johannes, Peetrus ja juudid üldiselt esimesel tulekul ootasid. Sügaval juudi ajaloos, nagu oleme sel aastal mitmel korral näinud, oli Piiblil põhinev veendumus Kristusest, kes tuleb oma rahvast päästma vallutava Taavetina, Sõjamehena, kes vabastab oma rahva rõhumisest ja orjusest.

Just seda ootasid jüngrid Jeesuse toonasest maapealsest teekonnast. Nende mõistus oli Jeesuse kaks tulekut kokku pannud ning nad olid täielikus segaduses, kui nende Kristus viidi ristile kui tall.

Aga nüüd on Johannesel kõik selge. Kristus pidi tulema Ohvritallena enne, kui Ta sai õiguses, õigluses ja armastuses võtta kõigi rahvaste üle valitseva vallutava Kuninga rolli. Lõpuks on saabunud kuningriigi täielikkus.

Tema, keda nimetatakse Ustavaks ja Tõeliseks, tuleb tagasi, et täita maa peal antud tõotused. Valge hobune sümboliseerib nii puhtust kui ka vallutavat kuninglikkust. Ning Jumala rahvas nii taevas kui ka maa peal on täis tänu, kui Issand lõpetab viimaks patu.

Nagu ühes vanas laulus öeldakse: „Oh, mis rõõmupäev see on,“ kui näeme oma Päästjat tulemas meid koju viima. Ma tahan olla valmis kohtuma oma Issandaga sel päeval. Ma ootan seda kogu südamest.

Jaga Facebookis