Avalikustatud evangeelium

Avaldatud 23.2.2017, rubriik Päeva sõna

Õndsad on need, kellel on nälg ja janu õiguse järele, sest nemad saavad küllaga. Matteuse 5:6

Neljanda õndsakskiitmisega oleme jõudnud tähtsa pöördepunktini. Esimesed kaks kirjeldasid inimlikust nõrkusest ja patust eemale pöördumist, kolmas väljendas kristlikku alandlikkust sellesama nõrkuse valguses. Neljas, kontrastina, on kristluse positiivse aspekti poole pöördumine. See on nälg ja janu Jumalaga õiges suhtes ja Tema sarnane olemise järele.

Kristlik elu on seega rohkem kui kurvastamine mineviku pattude üle. See on ka tugev igatsus praeguse ja tulevase õiguse järele.

Neljas õndsakskiitmine on üks suurtest Piibli tõotustest. Need, kellel on nälg ja janu õiguse järele, „saavad küllaga“. Siin ei ole öeldud, et nad võivad saada, vaid et nad saavad. See on hea sõnum, mis on Uue Testamendi tulipunktis.

Õigus on sõna, millel on rohkem kui üks tähendus. Neljandas õndsakskiitmises tähendab see nii Jumalaga õiges suhtes olemise kui ka Tema iseloomuga sarnanemise ülevat kõrgust.

Nukral kombel on inimestel mõlemad püüdlused ebaõnnestunud. Paulus väljendab seda kokkuvõtlikult: „Sest kõik on pattu teinud ja ilma jäänud Jumala kirkusest.“ (Rm 3:23) Selle fakti tunnistamine oma isiklikul teekonnal ongi see, mida tähendab vaesus vaimus ja kurvastamine. Need, keda Vaim juhib, tunnevad sügavalt enda väärtusetust ja võimetust midagi teha. Selle äärmise lootusetuse valguses rõõmustas Paulus selle üle, et meid „mõistetakse õigeks tema armust päris muidu, lunastuse kaudu, mis on Kristuses Jeesuses“ (salm 24).

Neljanda õndsakskiitmise asukoht nende vahel, mis käsitlevad inimese suhet Jumalaga (Mt 5:3−5) ja mis rõhutavad inimese kohustust teiste suhtes, näitab, et õndsakskiitmistes on õigus rohkem kui vaid usu läbi õigeksmõistmine. See tähendab olla Jumala ees õige iseloomuga, mida näitab tõsiasi, et need, kes võtavad Jumala õigeksmõistva halastuse vastu, saadab Ta kohe välja teisi halastavalt teenima (salm 7).

Õigusega täidetud olemine on niisiis seotud nii õigeksmõistmise kui ka pühitsusega. Kristuse evangeelium ei päästa meid üksnes karistusest patu eest, vaid ka selle valitsevast väest igapäevaelus. Jumal soovib, et oleksime rahutegijad (salm 9), mitte tagarääkijad ja vihkajad. Ta soovib anda mulle himude asemele puhta südame (salm 8). Jumal soovib, et oleksin iseloomult Tema sarnane. Seetõttu laieneb sõna õigus neljandas õndsakskiitmises õndsakskiitmiste mõlemale poolele.

Jaga Facebookis