Ei mingit tagaust

Avaldatud 15.6.2021, rubriik Päeva sõna

„Sa ei tohi abielu rikkuda!“ 2. Moosese 20:14

Abielu näib moest läinud olevat. USA Rahvaloenduse Büroo andmetel on paaride arv, kes otsustavad abiellumise asemel kooselu kasuks, aastatel 1960 kuni 2000 rohkem kui kümnekordistunud.3* Kooselu on muutunud nii populaarseks, et 43 protsenti kahekümnendates inimestest arvavad, et tööandjad peaksid elukaaslastele pakkuma samasuguseid boonuseid nagu abielupaaridele.4**

See tõstatab huvitava küsimuse: miks peaks tööandjal paluma investeerida suhtesse, millele paar ise pühendunud ei ole? On saanud populaarseks paluda ühiskonnal uskuda, et kooselu on abieluga võrdne, kuid numbrid ei valeta. Abielu ja kooselu ei ole üldse võrdsed. Võimalused, et abielu puruneb esimese viie aasta jooksul, on üks viiest ehk 20 protsenti. Võimalused, et kooselupaar läheb sama perioodi jooksul lahku on umbes üks kahest ehk 49 protsenti. Laias laastus lõpeb üks kolmandik abielusid kümne aastaga; kooselu puhul hüppab see arv 62 protsendile.

Piibli mudel abielu jaoks on eluaegne pühendumine. Arvestades seda, et Paulus võrdleb abielu Kristuse ja koguduse suhtega, mõistavad kristlased, et abielus väljenduv armastus on analoogne Jumala armastusega oma rahva vastu (Kiri efeslastele 5:31, 32). Jumal ei väljendanud lihtsalt oma rahva suhtes lihtsalt kiindumustunnet; Ta sõlmis nendega lepingu, mis kestab mitte lihtsalt kogu elu, vaid kogu igaviku.

Võib-olla on põhjus, miks abielu on määratud kestma kogu elu, selles, et vähemalt nii kaua läheb aega, et hakata õppima teist inimest samamoodi armastama, nagu armastab Jumal meid. Kui kohtleme kooselu abieluga võrselt, petame ainult ennast; Jumala armastus on pühendunud kuni elu ohverdamiseni teise eest. Täiesti võimatu on abieluväliselt osa saada abielu eesõigustest. Põgus suhe, isegi veidi pikaajalisem, ei ole see, kuidas Jumal armastab. Mis puutub Jumalasse, siis pole mingit tagaust ega põgenemisluuki.

Abielust väljaspool ei saa ära kasutada võrratut võimalust õppida tundma Jumala südant ja mõtteviisi.

Jaga Facebookis