„KOGU IISRAEL PÄÄSTETAKSE”

Avaldatud 20.9.2014, rubriik Päeva sõna

Vennad, ma ei taha ju, et teile jääks teadmata see saladus – et teie poleks enda meelest targad -, et Iisraelile on osaliselt tulnud paadumus, kuni paganate täiskogus on sisse astunud, ja nõnda pääseb lõpuks kogu Iisrael, nagu on kirjutatud: „Siionist tuleb vabastaja, tema kõrvaldab Jaakobist jumalakartmatuse.” Rm 11:25, 26

Roomlastele 11:25 räägib Paulus ikka veel paganatega. Ilmselt olid mõned neist järeldanud, et juutide jaoks pole enam lootust. Nad olid hüljanud evangeeliumi ja see oli antud paganatele. Seega oli Jumal heitnud juudi rahva kõrvale ja valinud paganad. Paulus oponeerib sellisele uhkusele.

Ta ütleb üsna sirgjooneliselt välja, et osa (tegelikult enamik) Iisraelist oli muutunud uskmatuse tõttu paadunuks. Kuid see ei tähendanud, et Jumal oleks neile ukse sulgenud. Paulusel oli isiklikult suur lootus Iisraeli peale. Oli küll tõsi, et sel ajal moodustasid paganad valitseva enamuse kogudusest, kuid keegi ei saanud juute välja arvata. Paulus läheb edasi ja avaldab arvamust, et „kogu Iisrael päästetakse”. See viimane fraas on põhjustanud palju keskustelu. Mida mõtles Paulus, kui ta ütles, et „kogu Iisrael päästetakse”? Üks asi on kindel – Jumal ei sunni päästet kellelegi peale. Paulus on kogu Kirjas roomlastele tõestanud, et pääste on valiku tulemus, mis nõuab Jumala armuanni vastuvõtmist ja Jumalale on loomuvastane kellelegi oma andi peale suruda. Paulus ei õpeta universalismi.

Ta on juba väljendanud lootust, et mõned juutidest pääsevad (s. 14). Tundub olevat ilmne, et ta uskus, et paljud lükkavad tagasi kõik pingutused, mis tehakse nende päästmiseks. Viiendas salmis tõi Paulus esile kontseptsiooni juudi rahva ustavast jäägist, mis oli evangeeliumi vastu võtnud. Täiendades jäägi mõtet ja tõdedes, et kuigi pääste tuleb Jumalalt, on see siiski vaja usus vastu võtta, moodustavad päästetava „kogu Iisraeli” kõik need juudid, kes on Kristuse vastu võtnud kogu kristlikul ajastul.

Paulus tundis muret juudi rahva pärast. Seda peaks tundma ka tänapäeva kristlased. Ellen White kirjutab, et „juutide seas on mõningaid, kes, nagu Saulus Tarsosest, on vägevad Pühakirja tundmises. Nad hakkavad imeväärse väega kuulutama Jumala käsu muutmatust. Iisraeli Jumal toob selle teoks meie päevil. Tema käsivars ei ole lühemaks jäänud, et ta ei suudaks päästa. Kui Tema sulased töötavad usus nende heaks, kes on kaua olnud põlatud ja hooletusse jäetud, siis saavad nad näha Tema päästet” (Apostlite teod, lk 248).

Jaga Facebookis