KÄSKUDE KÄSK

Avaldatud 24.10.2014, rubriik Päeva sõna

Sest kes teist armastab, on Seaduse täitnud. Rm 13:8

Mul ei lähe kunagi meelest see kohkumine, kui avastasin, et kümme käsku ei olegi tõeline käsk. Igaviku ajaloo kontekstis võime kümmet käsku vaadelda hoopis kui hilisema arengu saavutust. Võtame näiteks neljanda käsu. See ütleb, et Jumal andis hingamispäeva planeet Maa loomise mälestuspäevaks. Seitsmepäevane 24 tunni tsükkel viitab sellele, et meie planeedi ja päikesesüsteemi loomine on määravaks teguriks kümnes käsus olevale hingamispäeva käsule. Kas te arvate, et Jumal pidi andma inglitele käsu mitte rikkuda abielu oma naabritega või käsu austada oma isa ja ema? Kas neil üldse oli isa ja ema?

Ellen White arvab, et „Jumala käsk oli olemas ammu enne inimese loomist. Inglid juhindusid neist käskudest. ... Pärast Aadama pattulangemist ei jäetud midagi Jumala käsust välja. Kümne käsu põhimõtted olid olemas enne pattulangemist ja need olid sellised põhimõtted, mis sobisid olendite püha elukorraldusega” (Vaimulikud annid, 3. kd, lk 295; kaldkiri autorilt). Ühes teises kohas kirjutab ta, et pärast Aadama üleastumist „korraldati käsu põhimõtted selliselt ümber, et need vastaksid langenud inimese olukorrale” (Valitud sõnumid, 1. köide, lk 230; kaldkiri autorilt).

Arvatavasti sõnastas Jumal Aadama pattulangemise järel käsu keelavate lausetena, nagu me seda praegu tunneme. Issand pidi patustele, isekatele inimestele otsesõnu ütlema, mis valesti on. Langenud loomuse tõttu pidi Jumal inimest keelama, et ta oma ligimese abikaasat ei ihaldaks, ei varastaks teiste asju ja austaks oma vanemaid. Sellised asjad ei olnud probleemiks pühade inglite jaoks, kuid käsu põhimõtted on nende jaoks sama olulised kui meile.

Ja mis on siis need üldised põhimõtted? Jeesus tegi need põhimõtted selgeks, kui Temalt küsiti, mis on suurim käsk. Ta vastas: „Armasta Issandat, oma Jumalat, kogu oma südamega ja kogu oma hingega ja kogu oma mõistusega! See ongi suurim ja esimene käsk. Teine on selle sarnane: Armasta oma ligimest nagu iseennast! Neis kahes käsus on koos kogu Seadus ja Prohvetid” (Mt 22:37–40). Jeesuse sõnade kaudu saame aimu käskude käsust, sellest, mis annab Kümnele käsule kuju ja tähenduse.

Jaga Facebookis