Alandlikkus

Avaldatud 24.11.2019, rubriik Päeva sõna

Kui ta nüüd nende jalad oli pesnud ja oma kuue võtnud ning jälle lauda asunud, ütles ta neile: „Kas te saate aru, mida ma olen teile teinud? Te hüüate mind „Õpetaja“ ja „Issand“, ja seda te ütlete õigesti, sest see ma olen. Kui nüüd mina, Issand ja Õpetaja, olen teie jalgu pesnud, siis tuleb teilgi pesta üksteise jalgu, sest ma olen teile andnud eeskuju, et teiegi teeksite nõnda, nagu mina olen teile teinud. Tõesti, tõesti, ma ütlen teile, ei ole teener suurem kui ta isand ega saadik suurem kui see, kes tema on saatnud. Kui te seda teate, siis olete õndsad, kui nõnda ka teete.“ Johannese 13:12−17

Põhiline uskumus nr 16: „Pühaõhtusöömaaeg: meie Issand seadis sisse alandusteenistuse (jalgade pesemise) sümboliseerimaks puhastamise uuendamist, väljendamaks valmisolekut teenida üksteist Kristuse-sarnases alanduses ning ühendamaks meie südamed armastuses. Osasaamisteenistus on avatud kõigile uskuvatele kristlastele.“

Alandusteenistus ehk jalgade pesemise teenistus on üks järjekordne uskumus, mis eristab adventiste paljudest teistest usulahkudest. Enamik on selle teenistuseosa ära jätnud, kui see neil kunagi ka oli. Mõned pakuvad seda kui täiendavat õnnistust iga aasta kindlal ajal.

Nagu ristimine ja osasaamine, on seegi palju suurema tõe sümbol, kuid sel juhul on tegevus ise niivõrd erinev meie tavapärasest kogemusest, et meie piinlikkus ja ebamugavus tegevuse enda suhtes võib meie tähelepanu olulisemalt tähenduselt kõrvale juhtida. Pole nii lihtne kellegi teise jalgu pesta! Tavaliselt palume sõbral või pereliikmel meiega teenida, et me end nii ebamugavalt ei tunneks.

Tõsi on, et vältides sügavamat tõde, mille ebamugavus võib meile tuua, jääme ilma suurest osast õnnistustest, isegi pereliikme jalgu pestes. Keda peame kõige enam õppima alandlikkuses ja armastuses teenima? Oma pereliikmeid ja sõpru muidugi! See on paradoks. Kuna me ei tunne lähedase inimesega end tobedalt või piinlikult, jääme ilma õnnistusest, mida see tegevus peaks tooma.

Vaata veel tänase päeva kirjakohta. Jeesus ei öelnud lihtsalt: „Peske jalgu nagu mina.“ Me ei või öelda: „Me peseme jalgu, järelikult järgime Jeesust. Selle võib nimekirjast maha tõmmata.“

Ta ütles: „Elage nagu mina. Tehke neid asju, mis mina. Kohelge inimesi nii, nagu mina kohtlen. Olge teenijad, nagu mina olen olnud. Ma jätsin oma õigusjärgse koha ja võtsin endale teie lihaliku olemuse ja teie riided ning sõin teie toitu, et näidata teile, et mu Isa ja mina armastame teid. Nüüd ma lahkun. Tehke teie samamoodi nagu mina. Ja elage õnnistatud elu.“

Teeniv Isand, ma tean, et ma ei ole selles suhtes kaugeltki Sinu moodi. Teenistus, mida mul õnnestub korda saata, on segatud uhkusega oma alandlikkuse üle. Pese taas mu jalgu! Võta mind taas! Muuda mind Sinu sarnaseks!

Jaga Facebookis