Mina olen ussike

Avaldatud 28.2.2021, rubriik Päeva sõna

Aga mina olen ussike ja mitte mees, inimeste teotada ja halb rahva meelest. Psalmid 22:7

Lugesin kord kirjeldust, kuidas reageeris publik suurele 19. sajandi jutlustajale Charles Spurgeonile, kes kirjeldas Kristuse ristilöömist. Oli kuulda õhu ahmimist, avalikku nuuksumist ja oli neid, kes ei suutnud pärast seda päevi magada.

See tekitas minus küsimus, kas tänapäeva publik reageeriks samamoodi. Ära saa minust valesti aru: olen kohanud paljusid häid kristlasi, keda liigutavad Kolgata sündmused südame põhjani. Olen näinud paljusid patuseid pisaraid valamas. Kuid see, millele Spurgeoni kuulajad nii sügavalt reageerisid, oli pelgalt ristilöömise kirjeldus.

Selle julmusest piisas, et nad end halvasti tunneksid.

Sa tead statistikat hästi: tänapäeva keskmine läänemaailma laps on tänu meediale kogenud 18-aastaseks saamiseks rohkem kui 200 000 vägivallaakti ja 16 000 mõrva. Milleks nii palju vägivalda? Kas kurat üritab meid lihtsalt halbadeks inimesteks teha? Või kas on võimalik, et kogu see vägivald on mõeldud selleks, et meid nüristada vägivaldse reaalsuse suhtes, mida Jeesusele osaks saada lasksime?

Ma ei tea läänemaailmast just paljusid, keda liigutaks lihtsalt ristilöömise aruande lugemine. Võib-olla lähim, mis meil on, on Mel Gibsoni film „Kristuse kannatused“, mida paljud Jeesuse kannatuste visuaalse kujutamise tõttu liiga vägivaldseks pidasid. (Ma ei soovita filmi, see ei ole ustav Piibli aruanne. Viitan ainult sellele, kui suureks on muutunud meie sallivus teistele suunatud vägivalla suhtes. Aga meie sallivus enda vastu suunatud vägivalla suhtes on märkimisväärselt vähenenud.)

See, mida laialdaselt peetakse ettekuulutuseks Messiast, kirjeldab Jeesust kui „ussikest“. Ma imestasin selle üle, kuni üks tark õpetlane viitas, et algne sõna kirjeldab karmiinussi. See oli väike tõuk, keda kasutati kanga värvimiseks; värvaine saamiseks tuli tõuk purustada. Alles siis sai kangarulli millekski kauniks muuta.

Peaaegu võimatu on hoomata, mida Jeesus meie pattude katmiseks kannatas. Võib-olla on aeg oma elus meedia vaigistada, et „veedaksime igal päeval vaikse tunni Kristuse elu üle mõtisklemises“6. Mõtiskle selle üle, tunne imestust selle lõputu hinna üle, mida Jumala Poeg maksis. See muudab sind paratamatult.

Jaga Facebookis