Mais toimus järjekorras neljas koguduste rajamise konverents "Pistik"

Avaldatud 17.5.2023

12.–14. mail külastas Eestit seitsmenda päeva adventistide koguduse peakonverentsi kaaspeasekretär Gerson Santos ja Bledi Leno, kes on Adventmisjoni linnamisjoni ja linna mõjukeskuste initsiatiivi juht peakonverentsi juures. Mõlemad rääkisid koguduste rajamise konverentsil „Pistik 4“ ning käisid ka meie Tallinna mõjukeskuses Terve Elu Keskus.

„Pistik“ on koguduste rajamise konverents, mis toimus neljandat korda, sellest tulenevalt ka number pealkirja järel. Liidu koguduste rajamise koordinaatori Ivo Käsu sõnul on koguduste rajamise konverentsi eesmärk hoida üleval koguduste rajamise teemat ning innustada. „Konverentsi pealkiri ei kutsu neid inimesi, kes mõtlevad, et nad ei hakka kogudust rajama, aga see ei ole kunagi olnud ainult koguduste rajamise konverents, vaid me räägime, missugune üks toimiv kogudus on,“ ütles Ivo ja mõtiskles, et ehk on tarvis konverentsi nimetus ümber sõnastada, et tuleksid kohale ka need, kes praegu kogudust rajada ei plaani. 

Konverentsi peakõneleja Santos on pikaaegse kogemusega koguduste rajaja ning koguduste rajamise võrgustiku ACTS (assess, coach, train, send) üks rajajaid. ACTS koolitab ja toetab koguduse rajajaid üle maailma.

Santos rääkis mõttemaailma muutusest. „Kogu nädalavahetuse eesmärk oli inspireerida ja õpetada,“ ütles Ivo. „Häid mõtteid peab inspireerima, isegi kui need on teada mõtted. Need ei ole kõik sellised teadmised, mille kohta saaks öelda, et see on uus info, aga oluline on saada uut motivatsiooni teha seda, mille kohta sa tead, et see on õige.“ Ka seekord oli kõne all tänaseks välja kujunenud pastorite mudel, kuid mis ei ole see, mis adventliikumise algusaegadel oli. „Ellen White hoiatas sellise mudeli kasutuselevõtu eest ja ütles, et koguduse kasv pidurdub, kui see mudel kasutusele võetakse. Adventliikumise algusaastatel olid palgalised pastorid need, kes käisid ringi ja tegelesid koguduste rajamisega, kohaliku koguduse tööga tegelesid nö vabatahtlikud kogudusevanemad,“ selgitas Ivo. „Liikumise kasvu statistika näitab järsku kukkumist seal, kus kogudus hakkas laialdaselt rakendama palgalisi pastoreid kohalikele kogudustele. See on väga põhimõtteline erinevus selles, kuidas me näeme kogudust. Samuti kõlas meenutus, et misjon ei ole koguduseliikme, Jeesuse jüngri valikuline tegevus, see ongi see, mille jaoks kogudus olemas on.“

Santos esitas küsimuse: kumb oli enne, kas misjon või kogudus? „Sellest tuleneb ka vastus, kumb on tähtsam,“ rääkis Ivo. „Misjon oli enne, selle tulemusel sündis kogudus ja kogudus on olemas selleks, et misjonit teha – kogudus kuulub misjonile, mitte misjon kogudusele. Samuti ei ole meie eesmärk kasvatada kogudusi suureks, vaid laiendada Jumala riiki.“

Bledi Leno rääkis väljakutsetest seoses misjonitööga linnades. „Kuna maailma elanikkond aina enam linnastub, siis on misjonitööle kogu maailmas sarnased takistused. Linnastumisega kaasneb mh ilmalikustumine ja individualiseerumine, kuid koguduse töö mõte on sama: seltsida inimestega seal, kus nad on, teenida nende vajadusi, võita nende usaldus ja kutsuda neid järgima Jeesust,“ võttis Ivo räägitu kokku. „Muutunud on see, kuidas me saame neid vajadusi teenida, peame leidma lihtsaid ja loovaid viise ja peame pingutama nende leidmise nimel.“

Koguduste rajamise konverentsi hingamispäeval oli Tallinna venekeelse kogudusepistiku Pärli avajumalateenistus. „Konverentsidel külvame seemet ja kui rajatakse päriselt kogudusi, siis see on vili. Töö on kandnud vilja,“ väljendas Ivo oma rõõmu. „Üks meetod, kuidas tahame seda indu üleval hoida, ongi need konverentsid.“

Jaga Facebookis
Loe lisaks
Vaata seotud teemal
Loe seotud teemal
Veel samast rubriigist
Rubriigid
RSS
Veel huvitavat