Sul juba on üks eksemplar

Avaldatud 3.6.2021, rubriik Päeva sõna

„See on leping, mille ma teen nendega pärast neid päevi, ütleb Issand: ma annan oma seadused nende südamesse ja kirjutan need nende mõistusesse. Ja ma ei mäleta enam nende patte ega ülekohtutegusid.“ Kiri heebrealastele 10:16, 17

2016. aastal olid kristliku ajaloo ja vanavara armastajad põnevil teatest, et kõige varajasem teadaolev eksemplar kümnest käsust pannakse oksjonile. Algpakkumine oli kenake veerand miljonit dollarit. Graveeritud kivi oli pärit arvatavasti aastast 300 pKr, võimalik, et ajast enne Constantinuse Rooma vallutamist.

See avastati 20. sajandi alguses uue raudteejaama jaoks kaevetööde tegemisel ja see on eriti haruldane, kuna on pärit samaarlastelt, ühelt ajaloo kõige enam rõhutud religioosselt grupilt. Sa mäletad, et Uue Testamendi aegadel ei olnud samaarlased kui Mesopotaamia ümberasujad Iisraelis enamikes juudi ringkondades oodatud. Nad teenisid Jumalat pigem Gerisimi mäel kui Jeruusalemmas.

Samaarlaste kümne käsu versioon peegeldab nende ainulaadseid uskumusi: neli esimest käsku on kokku surutud kahte, samas on kümnes käsk jagatud kaheks (nagu roomakatoliku kirikus) ja lisatud on viimane käsk, mis ütleb, et käske tuleb pidada Gerisimi mäel.

Pean tunnistama, et mul oli kiusatus käsust üle astuda ja seda eset himustada. Missugune Piibli uurija ei tahaks omada niisugust põnevat osa ajaloost? Aga oh häda, mul ei ole sellist raha, mis võimaldaks mul hinnalisi asju koguda, seega postitasin hoopis Twitteris uudise: „Kui sul on vaba 300 000 dollarit, võid omandada vanima teadaoleva eksemplari kümnest käsust.“

Mõistagi tegin lihtsalt nalja, aga keegi vastas sügavamõtteliselt: „Mul on mu Piibli eksemplar.“ Tal oli õigus: kellelgi ei ole vaja kallist eksemplari, sest meil kõigil on ligipääs. Kuid peame tähele panema, kus Jumal soovib, et me seda eksemplari hoiaksime − mitte Gerisimi mäel ega templimäel ega raamaturiiulis. Jumal soovib, et Tema moraaliseadus, Tema iseloom oleks selgelt meie südamesse ja mõistusesse graveeritud, nii et meie elu muutuks Tema täiusliku, armastava iseloomu elavaks peegelduseks.

Kristus pakub meile võimalust teada, et Jumal on unustanud meie patud ja „ülekohtuteod“. Kuid veelgi enam: Ta pakub, et taasloob meis ma näo. Meil ei ole võimalik Tema nime ainult teada ja nimetada, vaid me võime seda ka demonstreerida, nii et ülejäänud maailm saaks meie kaudu Temaga kohtuda.

Jaga Facebookis