Absoluudist ja hullumeelsusest

Avaldatud 6.5.2021, rubriik Päeva sõna

Sinu sõna sisu on tõde ja kõik su õiguse seadused jäävad igavesti.Psalmid 119:160

Üks asi, mille tõttu on mõnel kaasaja publikul kohutavalt ebamugav Pühakirja sõnumit kuulata, on Piibli väide, et Piiblis lihtsalt ei räägita tõde, vaid see on tõde. „Mina, Issand, kõnelen õigust,“ ütleb Jumal meile prohvet Jesaja kaudu, „kuulutan, mis on tõsi.“ (Jesaja 45:19)

Postmodernse mõtteviisi jaoks on see jaburus. Mõni väidab, et objektiivset tõde pole olemas ning see, kuidas sa õiget ja valet määratled, on sinu isiklike eelistuste, konteksti ja olukorra kujundatud. Objektiivse tõe mõiste on midagi sellist, mille on leiutanud inimesed, püüdes teisi kontrollida.

Sellist mõtteviisi tõrgub vastu võtmast vanemate põlvkondade mõistus, kes ei puutunud ülikoolis relativistliku mõtlemisega kokku. Kuid see oli enamiku 1960-ndatest edasi hariduse saanud inimeste filosoofiline raamistik ning see on toonud hämmastavad tagajärjed. Üks New Yorgi ülikooli professor tahtis teada, kui läbivaks on relativistlik mõtteviis muutunud. Ta küsitles oma tudengeid ja tegi kohutava avastuse: 20 protsenti neist „ei suutnud kritiseerida natse Euroopas juutide hävitamise eest. Mõned tudengid väljendasid isiklikku vastumeelsust natside tegevuse suhtes, kuid nad ei olnud nõus ütlema, et natsid eksisid, kuna ühtki kultuuri ei saa väljastpoolt kritiseerida ning keegi ei või vaidlustada teiste moraalset maailmavaadet.“3*

See on selgesti eristatav 20. sajandi mõtteviis, mille on ajendanud 19. sajandi filosoofid. Kuid Shakespeare oli seda filosoofiat kirjeldanud juba nelisada aastat varem, kui ta kirjutas „Hamleti“. „Miski ei ole iseenesest hea ega halb,“ väidab Hamlet üks hetk, „üksnes mõtlemine teeb ta selleks.“4** Teisisõnu: igaüks määrab ise oma moraalsuse. Asjad on üksnes nii halvad, kui sa arvad, et nad on.

Tasub meeles pidada − nagu kirjanik Andrew Klavan märgib raamatus „The Great Good Thing“ („Suurepärane hea asi“) −, et Hamlet mängis siin hullumeelset ning neljasaja aastaga, alates ajast, kui Shakespeare näidendi kirjutas, on arusaama, mida peeti täiesti hullumeelseks, hakatud pidama äkitselt normaalseks.5***

Olen avastanud pärast kümnete tuhandete inimestega töötamist, et see arusaam muudab paljud inimesed armetult masendunuks. Mõte, et miski pole tõsi, on kohutav uudis. Ehk sellepärast hakkavadki paljud leidma, et Pühakirja kaunis kindlus on sügavalt värskendav.

Jaga Facebookis