Kuritegevuse park

Avaldatud 6.6.2021, rubriik Päeva sõna

Aga see olgu sul teada, et viimseil päevil tuleb raskeid aegu, sest siis on inimesi, kes on enesearmastajad, rahaahned, kelkijad, ülbed, teotajad, sõnakuulmatud vanemaile, tänamatud, nurjatud, halastamatud, leppimatud, laimajad, ohjeldamatud, jõhkrad, hea põlgajad, reetlikud, tormakad, upsakad, rohkem lõbu- kui jumalaarmastajad, kellel on küll jumalakartuse nägu, aga kes on salanud selle väe. Niisuguseid väldi! 2. Timoteose 3:1−5

Kuulsin kord üht poliitteoreetikut kirjeldamas paika, mida ta nimetas kuritegevuse pargiks. See oleks paik, kuhu need, kes soovivad seadust rikkuda, võiks vabatahtlikult minna ja teha seda, mida tahavad. Tema sõnul oleks see vastuvõetav, kuna kõik selles pargis viibiksid vabatahtlikult ja sellega kaasnevatest ohtudest teadlikuna. Väljaspool parki peaksid nad hoidumast teiste inimeste isiku- ja varavastastest tegudest. Kuid pargis sees on kõik lubatud.

Ma arvan, et sellel planeedil oleks vähe inimesi, kelle südametunnistus on nii kalgistunud, et nende jaoks võiks „kuritegevuse park“ meeldiv olla. Pealegi kerkib meie hulgast aeg-ajalt esile psühhootiline kurjategija. Kuid enamiku jaoks oleks mõte roimapargist jälk. Me ei tahaks seal elada.

Mõned heasoovlikud kristlased arvavad, et Jumala moraaliseadus paneb meile tarbetu koorma. Nad kõnelevad sellest kui teetõkkest lõbutsemise teel. „Me ei pea käske pidama,“ on rohkem kui üks inimene mulle öelnud, „sest me elame armu all!“

Tavaliselt valivad nad, missugused käsud nad tahavad enda jaoks välja jätta, ja siis väidavad, et ülejäänud on ikkagi siduvad. Neile meeldiks lõbutseda, kuid sinu tegevus peaks nende ellu mitte tungima. Paulus kuulutab lõpuks ette, et maailm triivib globaalse kuritegevuse pargi poole, kus igaüks otsustab ise oma moraalikoodeksi üle. Kui panna ritta kõik moraalistandardid, mille inimkond kollektiivselt hülgaks, siis ei oleks põhimõtteliselt enam ühtegi moraalistandardit. Sellest paika võid ju soovida külastada, et mõni minut teha seda, mida soovid, kuid sa ei tahaks seal elada!

Jumala seadus ei ole mõeldud sinu elu piiramiseks või sinult millegi toreda röövimiseks; see on mõeldud sinu elu paremaks muutmiseks. Kes ei tahaks elada kohas, kus keegi ei varasta sinult, ei tapa su lähedasi ega laima su iseloomu? Meile kinnitatakse, et seal ei ole pisaraid ega kannatusi (Ilmutuse 21:4). Praegu, enne Jeesuse tulekut, on sul juba eesõigus muuta oma mõjusfäär „rahupargiks“ – kohaks, kus inimesed võivad kogeda, missugune on Jumala riik, ja kus nad võivad otsustada, et just niisuguses paigas sooviksid nad igavesti elada.

Jaga Facebookis