Seisa valguse all

Avaldatud 14.4.2021, rubriik Päeva sõna

Temas oli elu, ja elu oli inimeste valgus, ja valgus paistab pimeduses, ja pimedus ei ole seda võtnud omaks. Johannese 1:4, 5 (1968)

Võib-olla mäletad veel 1990-ndatest neid kolmemõõtmelisi plakateid, mis vilumatule silmale paistsid lihtsalt lehetäis värvilisi punkte. Kui oskasid õpetada oma silmi lõdvestuma ja vaatasid plakati pealispinnast kaugemale, kerkis kaoses äkitselt esile kolmemõõtmeline pilt. Mõned inimesed vaatasid ja nägid pilti koheselt, teised (nagu mina) pidid tavaliselt mitu minutit selle nimel vaeva nägema. Ja siis olid need vähesed õnnetud, kes ei suutnud kuidagi näha, ükskõik kui kõvasti nad ka ei pingutanud.

Religiooni maailmas on sarnane fenomen. Imestan sageli nende sügavalt sarkastiliste ja kiuslike antikristlike meemide üle, mida mõned inimesed sotsiaalmeedias postitavad. Paljud neist suisa mõnitavad Kristust ja kristlasi. Vahel tsiteeritakse kontekstist välja rebitud piiblisalme, et jätta arusaam, nagu oleks Jumal vihkamisväärne ja rumal. Imestan tihti, kuidas saavad nad vaadata sama Piiblit ja mitte näha sedasama Kristuse kaunist pilti, mida näen mina.

See probleem on sama vana kui kristlik usk. Johannes selgitab, et Jeesus tuli selleks, et ilmutada Jumala iseloomu ilu (Johannese 17:1−6). Mõned inimesed nägid Jeesust sellena, kes Ta oli, ja tundsid valgusest rõõmu. Teised vaatasid sama Meest ja tajusid ohtu; nad soovisid Tema surma.

Kuidas saavad kaks inimest vaadata sama Jeesust ja näha nii radikaalselt erinevaid asju? Ehk on saladuse võti pühamus. Lambijalg oli ainus valgusallikas ja kujutas Jeesust, maailma Valgust. „Mina olen maailma valgus,“ ütles Jeesus. „Kes järgneb mulle, ei käi pimeduses, vaid tal on elu valgus.“ (Johannese 8:12)

Lambijala valguse nägemiseks tuli pühamusse siseneda. Tuli teha koostööd lunastusplaaniga ja otsustada Kristuse vere varjus Jumala troonile läheneda. Püha Vaimu palvetele vastupanemine tähendab valguse mittenägemist. Kuid samm Jeesuse poole tähendab, et hakkad nägema selgemini kui eales varem. Kristuse valgus ei lõpeta kunagi säramist, kuid selle nägemiseks pead Teda järgima.

Jaga Facebookis