Tasuta saadaval

Avaldatud 16.5.2021, rubriik Päeva sõna

Tarkus hüüab tänavail, annab oma häält kuulda turgudel, kisendab lärmakates paikades, kõneleb oma sõnu linnaväravate suus: „Kui kaua te, rumalad, armastate rumalust? Kui kaua meeldib hooplejail hoobelda ja alpidel vihata teadmist?“ Õpetussõnad 1:20−22

Mõnikord tuleb imestada, kui palju aega ja jõudu kulutavad inimesed, kes otsivad lahendusi probleemidele, mis on juba lahendatud. Üks põhjusi, miks mulle Youtube meeldib, on see, et selles pakutakse tasuta koduremondi õpetust. Kui hakkan keskkütteahju lahti võtma, on suur võimalus, et keegi täpselt sama mudeliga on seda juba teinud ning minu heaks kogu protsessi salvestanud. Kui üritan aru saada, mis mu autol viga on, on suur võimalus, et kellelgi teisel on sama autoga juba täpselt sama probleem olnud.

Ammu on möödas see aeg, mil oli vaja minna raamatukokku ja meeleheitlikult loota, et on olemas raamat, mis minu olukorda käsitleb, sest internet ühendab mind hetkega kellegagi, kes suudab aidata.

Õpetussõnade raamat algab palvega pöörata tähelepanu sellele, et mitte miski, mida siin maailmas kogeme, ei ole uus ega ainulaadne. Keegi kusagil on juba läbi teinud selle, mida me kogeme ning sel inimesel on selle kohta midagi olulist öelda. See on peaaegu südantlõhestav vaatepilt: see iidne tarkus on tasuta saadaval, kuid tundub, et keegi ei taha seda. Tarkust kujutatakse naisena, kes seisab linnaväljakul ja pakub abi inimestele, kes teda meeletult vajavad, kuid tema palved langevad kurtidele kõrvadele.

Piibel on hämmastav raamat, sest käsitleb avameelselt ja otsekoheselt inimkogemuse kogu ulatust, alates seksuaalsusest ja finantsidest kuni meeleheite ja masenduseni. See on koondaruanne inimestest, kes on isiklikult kogenud Jumalat ning on leidnud Temaga lepingusuhtesse astumisest hämmastava lootuse ja julguse.

Ometi lebab Piibel enamikus kodudes riiulil avamata, kuid majaelanikud heitlevad samal ajal probleemidega, mis ajavad neid meeleheite äärele. Patustele surelikele on kättesaadav suurema tarkuse allikas, kui on kogu maailma suurte filosoofide pingutused kokku − Jumala enda tarkus. See on käeulatuses, ometi ei näe selle leheküljed enamasti kunagi päevavalgust. „Kui sa seda otsid nagu hõbedat,“ jätkab Õpetussõnade raamatu autor, „ja püüad leida nagu peidetud varandust, siis sa mõistad Issanda kartust ja leiad Jumala tunnetuse.“ (Õpetussõnad 2:4, 5)

Jaga Facebookis